Výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ

Close

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ potešili mnohých odporcov súčasnej bruselskej politiky. Euroskeptici a reformátori totiž získali v Európskom parlamente najsilnejšie zastúpenie v histórii.

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ však trochu upokojil aj bruselských politikov. Euroskeptici síce získali väčšiu podporu ako predpovedali mnohé prieskumy, no katastrofické predpovede sa nepotvrdili. Ak však niečo Brusel negatívne zaskočilo, tak to je rekordne nízka účasť volieb do EP 2014 v EÚ.

Antieurópsky výsledok volieb do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ

Katastrofické predpovede hysterických zástancov Európskej únie sa nepotvrdili. Euroskeptici rozhodne budúci Európsky parlament ovládať nebudú. V porovnaní so sofistikovanejšími prieskumami však antieurópske strany predsa získali viac, ako sa očakávalo. Strany za zmenu alebo zrušenie EÚ získali 30,5% podporu voličov, vďaka čomu v europarlamente získajú 751 poslancov. Dnešný Európsky parlament pritom má zastúpenie protieurópskych strán takmer o polovicu nižšie, keďže dosahuje úroveň len 21,4%.

Voľby do Európskeho parlamentu 2014 bez záujmu v EÚ

Studenou sprchou pre Európsku úniu však bola nízka účasť. Tá tentokrát dosiahla už len 43,09%, čo je nelichotivý rekord. Nízka účasť a podobné rekordy vo voľbách do Európskeho parlamentu však nie sú ničím novým. Záujem ľudí o eurovoľby totiž klesá nepretržite už od ich vzniku. Zatiaľ čo v roku 1979 sa k prvým eurovoľbám dostavilo 61,99% voličov, v roku 2009 to už bolo len 43,24% voličov. Trend klesajúcej účasti sa nezvrátil ani teraz a Európska únia opäť čelí ešte nižšej legitimite.

Eurovoľby 2014 – tento krát s iným výsledkom?

Európska únia burcovala voličov k eurovoľbám 2014 s heslom “Tento krát je to iné”.

Na propagačnú kampaň dala milióny eur z peňazí všetkých daňovníkov. No ako sa hovorí, koňa síce môžete priviesť k vode, no piť ho nedonútite. A tak Európska únia napriek všetkému svojmu úsiliu a napriek masívnej kampani mnoho voličov k urnám nedotiahla a výsledok eurovolieb 2014 tak bol dosť chabý.

V čom boli voľby do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ skutočne iné

Heslo Európskej únie však skutočne má niečo do seba. Voľby do Európskeho parlamentu 2014 v Európskej únii sa totiž od všetkých predchádzajúcich zásadne líšili. Zatiaľ čo v minulosti bol Európsky parlament skôr na okrasu a reálne právomoci mu chýbali, tento krát to tak nie je. Európsky parlament má dnes mnohé dôležité právomoci, vďaka ktorým môže reálne určovať smerovanie a fungovanie Európskej únie. Od hlasovania o rozpočte po prijímanie nových krajín do Európskej únie – Európsky parlament už nie je možné ignorovať.

Za posledné roky sa tiež zmenila aj samotná Európska únia. Tá reguluje čoraz viac a intenzívnejšie každú drobnú časť životov ľudí. Zákaz žiaroviek alebo obmedzenie príkonu vysávačov nie je možné prehliadnuť. EÚ sa tiež pasovala do úlohy “záchrancu” nezodpovedných krajín a štedro im posiela peniaze všetkých Európanov. Voľby do Európskeho parlamentu 2014 tak ľudia síce ignorovali, no výsledky rozhodovania Európskej únie už ignorovať nemôžu.

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 v Británii

Na výsledok volieb do Európskeho parlamentu 2014 sa rozhodne nemôžu sťažovať britskí euroskeptici zo strany UKIP Nigela Faragea. Tí v roku 2009 skončili ako druhí, no vo voľbách do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ už získali víťazstvo. Zaujímavá je tiež obrovská porážka vládnych Konzervatívcov. Tí ešte minulé voľby do Európskeho parlamentu s prehľadom vyhrali, no teraz skončili až na treťom mieste. Na druhé miesto za UKIP sa dostala ľavicová strana Labour.

Eurovoľby 2014 – výsledok proti francúzskej vláde

Veľkému víťazstvu v eurovoľbách 2014 sa tešia aj francúzski euroskeptici. Strana Národný front kontroverznej političky Marine Le Pen sa totiž umiestnila na prvom mieste. Hneď za nimi skončila stredopravá strana UMP bývalého prezidenta Sarkozyho. Podobne ako v Británii, aj vo Francúzsku výsledok eurovolieb 2014 priniesol vládnej strane len tretie miesto. Marine Le Pen preto dlho neváhala a okamžite vyzvala prezidenta Hollandeho k vyhláseniu predčasných volieb. A aj keď sú predčasné voľby nepravdepodobné, socialisti vo francúzskej vláde to v blízkej dobe rozhodne nebudú mať jednoduché.

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 v Grécku

Pri jednaní o žiadnej dôležitej téme týkajúcej sa Európskej únie nemožno zabudnúť na Grécko. Tam tiež vyhrala opozícia, no na rozdiel od Francúzska alebo Británie výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 v Grécku neboli až tak presvedčivé. To však nebránilo lídrovi opozičnej strany Syriza Alexisovi Tsiprasovi, aby rovnako ako Marine Le Pen vyzval vládu k predčasným voľbám.

Syriza sa na prvé miesto volieb do Európskeho parlamentu 2014 dostala s výsledkom 26,57%. Za ňou sa umiestnila vládna Nová Demokracia so ziskom 22,75%, no jej koaličný partner získal ďalších 8% hlasov. O zásadnom spochybnení mandátu gréckej vlády tak nemožno hovoriť. Zaujímavý však je aj výsledok gréckych extrémistov. Neonacistický Zlatý úsvit získal až 9,38% podporu voličov, čo rozhodne nie je možné len tak zamiesť pod koberec. V Grécku teda ešte bude veselo.

Ako kto vidí výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ

Na výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 je snáď toľko názorov, ako ľudí, ktorí ich komentujú. Podľa predsedu europarlamentnej skupiny ALDE Guya Verhofstadta v eurovoľbách až dve tretiny ľudí mali podporiť viac právomocí pre Európsku úniu. No len ťažko možno predpokladať, že všetci tí, ktorí nehlasovali za euroskeptikov, chcú rovno Spojené štáty európske. Naopak podľa britského inštitútu Open Europe si ľudia v eurovoľbách zvolili kompromis – nechcú viac EÚ, ale chcú Európsku úniu, ktorá funguje efektívnejšie. Čo však budú skutočne znamenať výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ však definitívne ukážu až najbližšie týždne a mesiace.

Eurovoľby 2014 - Strana SaS

Všetci za Brusel, my za vás - je ústredné heslo strany SaS pre eurovoľby 2014, pretože viac ako 70% našich zákonov je ovplyvnených reguláciami z EÚ, ktoré v mnohých prípadoch negatívne ovplyvňujú každodenný život Slovákov.