Výsledky eurovolieb 2014 na Slovensku

Výsledky eurovolieb 2014 na Slovensku sa nesú v znamení viacerých prekvapení, sklamaní, ale aj paradoxov. Snáď najväčším prekvapením bola extrémne nízka účasť. Na Slovensku prišlo k volebným urnám len 13,05% voličov, čo je najmenej v …

Výsledky eurovolieb 2014 na Slovensku

… histórii eurovolieb vôbec. Eurovoľby 2014 boli tiež veľkou prehrou Smeru. Pravica naopak získala a obzvlášť pozitívne dopadli výsledky eurovolieb 2014 pre maďarské strany.

Výsledky eurovolieb 2014 na Slovensku a Smer

smer-eurovolby-2014Najväčšie zlyhanie na slovenskej politickej scéne zažila vládna strana Smer. Tej priniesli voľby do europarlamentu 2014 len 4 mandáty, čo znamená stratu jedného europoslanca.

Smer pritom do volieb postavil zbraň najväčšieho kalibru – súčasného eurokomisára za Slovensko Maroša Šefčoviča.

Ten síce získal až 67 tisíc hlasov, no ani to nestačilo na udržanie pozície z minulých eurovolieb.

Na druhom mieste sa v Smere umiestnila Monika Flašíková – Beňová s výsledkom 47 tisíc hlasov. Eurovoľby 2014 boli úspechom aj pre Borisa Zalu a Vladimíra Maňku. Maňka sa do europarlamentu dostal pomerne tesne. Nechýbalo veľa a zopakoval by svoj jesenný debakel z volieb do VÚC, v ktorých ho porazil Marián Kotleba.

Koniec istôt na Slovensku?

Zahanbujúci výsledok eurovolieb 2014 nebol len hlasovaním o EÚ, ale aj o “istotách” vládneho Smeru.

Po prehre nad Kotlebom a po zlyhaní v prezidentských voľbách tak ide už o tretí v sérii neúspechov vlády jednej strany. Falošné istoty tak na Slovensku pomaly ale isto strácajú podporu obyvateľstva.

Dobrý výsledok eurovolieb 2014 pre pravicu

Zatiaľ čo popularita Smeru klesá, eurovoľby 2014 priniesli absolútne víťazstvo pravice. Tá získala až 8 z 13 mandátov, čím porazila Smer na plnej čiare.

kdh-volby-do-europskeho-parlamentu-2014Najväčší úspech na pravom spektre mala strana KDH. Tá s podporou 13,21% voličov získala dvoch europoslancov. Do Európskeho parlamentu sa dostali Anna Záborská a Miroslav Mikolášik, ktorí budú europoslancami už po tretí krát.

sdku-volby-do-europarlamentu-2014Druhou najúspešnejšou pravicovou stranou v eurovoľbách 2014 bola SDKÚ. Tá síce získala len 7,75% hlasov, no aj to jej postačilo na dva mandáty. Najväčšiu popularitu získal Eduard Kukan, ktorému výsledok eurovolieb do Európskeho parlamentu 2014 zabezpečil už druhé funkčné obdobie. Ako druhý za SDKÚ pôjde do europarlamentu Ivan Štefanec.

Tesné voľby do Európskeho parlamentu 2014

olano-volby-europarlamentu-2014Strana OĽaNO mala šťastie v nešťastí. Volebný výsledok 7,46% je síce len o 29 stotín percentuálneho bodu nižší ako pri SDKÚ, no vďaka tomu strana tesne získala o jeden mandát menej.

nova-volby-europarlamentu-2014Na neúspech v eurovoľbách 2014 sa však nemôže sťažovať strana Nova. Tá po prvý krát od svojho vzniku zažila väčší úspech a so ziskom 6,83% poslala do europarlamentu Janu Žitňanskú.

Prekvapivý výsledok maďarských strán

smk-eurovolby-2014Voľby do europarlamentu 2014 priniesli na Slovensku veľké zmeny u maďarských strán. Strana SMK už druhé volebné obdobie nie je v slovenskom parlamente, no do europarlamentu sa pohodlne dostala s výsledkom 6,53% a so ziskom jedného mandátu. Porazila tak aj stranu Most-Híd.

most-volby-do-europskeho-parlamentu-2014Most-Híd získala 5,83% a rovnako jeden mandát. Voľby do europarlamentu 2014 teda ukázali povestnú spoľahlivosť maďarských voličov. Za súhrnný výsledok vo výške 12,36% sa totiž Maďari rozhodne nemusia hanbiť.

SaS vo voľbách do europarlamentu 2014

sas-volby-do-europarlamentu-2014Výsledok eurovolieb 2014 na Slovensku bol úspechom aj pre stranu SaS. Vďaka 6,66% podpore voličov získala v europarlamente svojho prvého europoslanca a prekonala aj odhady vo volebných prieskumoch. Voliči tiež jasne ukázali, že strana SaS má na Slovensku svoje pevné miesto.

Extrémne nízka účasť na Slovensku

Slovensko si vo voľbách do europarlamentu 2014 pripísalo jedno neslávne prvenstvo. Volebná účasť vo výške 13% totiž bola s prehľadom najnižšia nielen v týchto eurovoľbách, ale aj v celej histórii volieb do Európskeho parlamentu vôbec.

Je pravdou, že účasť netrhala rekordy popularity ani v ostatných krajinách Európskej únie. No na výsledok nezáujmu voličov na Slovensku sa nechytá žiaden iný štát EÚ.

Druhú najnižšiu účasť si môžu pripísať v Česku, kde sa k voľbám dostavilo necelých 20% voličov.

Voľby do Európskeho parlamentu 2014 a konzervatívci

Viaceré prekvapenia tiež nastali na konzervatívnej časti slovenského pravicového spektra. Lídrom kandidátky OĽaNO bol napríklad liberál Jozef Viskupič, no toho prekrúžkoval známy tvrdý konzervatívec Branislav Škripek. Podobná situácia nastala v strane Nova. Na čele kandidátky pre voľby do Európskeho parlamentu tam stál liberál Jozef Kollár, no výsledok voličov do europarlamentu poslal konzervatívnu Janu Žitňanskú.

Liberáli na kandidátkach konzervatívnych strán sa teda na Slovensku neosvedčili.

O čom hovoria výsledky eurovolieb 2014 na Slovensku

Eurovoľby sa na Slovensku nikdy netešili veľkej popularite. Slovensko v eurovoľbách hlasovalo len tri krát, no zakaždým bola výsledkom hlasovania najnižšia účasť v Európskej únii. Eurovoľby 2014 však negatívne prekvapili snáď aj tých najväčších pesimistov.

To, že voľby do europarlamentu oslovia ledva každého ôsmeho voliča na Slovensku nečakal zrejme nikto.

Európska únia si však nezáujem ľudí nezaslúži. Na to, aby sme ju ignorovali, má až príliš veľký vplyv na životy občanov EÚ aj tých na Slovensku. Z Bruselu prichádza zhruba 80% regulačnej záťaže a aj Slováci sa už dnes podieľajú na finančnej “pomoci” pre nezodpovedné krajiny Európskej únie. Výsledky eurovolieb 2014 na Slovensku by tak mali byť varovaním pre samotných voličov, ale aj pre Európsku úniu.

  • Strana SaS získala 1 mandát v Európskom parlamente
  • Podiel platných hlasov predstavoval 6,66 percenta
  • Počet platných hlasov odovzdalo SaS 37 376 voličov
  • Eurovoľby 2014 - Strana SaS

    Všetci za Brusel, my za vás - je ústredné heslo strany SaS pre eurovoľby 2014, pretože viac ako 70% našich zákonov je ovplyvnených reguláciami z EÚ, ktoré v mnohých prípadoch negatívne ovplyvňujú každodenný život Slovákov.