Voľby do Európskeho parlamentu – Volebná účasť

Voľby do Európskeho parlamentu sú známe svojou dlhodobo nízkou účasťou. No nebolo tomu tak vždy. Na začiatku bola účasť v eurovoľbách pomerne slušná. Paradoxne tiež išlo o obdobie, kedy mal Európsky parlament najnižšie právomoci. Volebná účasť dosiahla svoj vrchol už v prvých eurovoľbách a v každých ďalších klesala. To sa však môže konečne zmeniť.

Voľby do Európskeho parlamentu - Volebná účasť

Eurovoľby a nízka volebná účasť

V roku 1979 sa konali prvé voľby do Európskeho parlamentu v histórii. Možno preto, že pre mnohých ľudí boli celoeurópske voľby kuriozitou, získali rekordne vysoký výsledok – zúčastnilo sa ich až 62% voličov. V ďalších eurovoľbách v roku 1984 však volebná účasť poklesla na 59%. Neskôr sa ukázalo, že nešlo o náhodu, ale o trend. Volebná účasť v eurovoľbách neprestajne klesala každými ďalšími eurovoľbami, až nakoniec v roku 2009 dosiahla 43%.

Rekordné Slovensko a ďalšie zaujímavosti

Slovensko sa zúčastnilo eurovolieb dvakrát – v roku 2004 a v roku 2009. Aj tieto dve hlasovania však stačili na to, aby sa Slovensko stalo rekordérom v najnižšej volebnej účasti v celej histórii eurovolieb. Zatiaľ čo v roku 2009 v eurovoľbách na Slovensku hlasovalo 19,63% voličov, v roku 2004 to bolo len 16,96% voličov. Pred 10 rokmi tak voľby do Európskeho parlamentu oslovili len zhruba jedného zo šiestich voličov.

Nízku volebnú účasť neskresľuje niekoľko “hriešnikov”, ako je Slovensko. Nezáujem o eurovoľby je univerzálny. V posledných voľbách do Európskeho parlamentu dosiahla volebná účasť až v 18 z 28 krajín EÚ menej ako 50%. Aj tieto nízke čísla sú navyše umelo vysoké. V štyroch krajinách EÚ je totiž účasť v eurovoľbách povinná.

Najdôležitejšie voľby do Európskeho parlamentu

Je však dosť pravdepodobné, že trend klesajúcej volebnej účasti sa v budúcich eurovoľbách zastaví. Dôvodom je, že tieto voľby sú oveľa dôležitejšie, ako všetky voľby do Európskeho parlamentu v celej histórii EÚ. Po schválení Lisabonskej zmluvy v roku 2009 totiž Európsky parlament dostal viaceré významné právomoci. Jednou z najvýznamnejších je možnosť voliť predsedu Európskej komisie.

Voľby do Európskeho parlamentu sa tiež konajú v čase najväčšej krízy, akú kedy Európska únia zažila. Občania tak v eurovoľbách dostanú priestor na potvrdenie alebo zastavenie súčasného prístupu Európskej únie k riešeniu tejto krízy. A aj keď môže byť v týchto eurovoľbách volebná účasť o niečo vyššia, pravdepodobne bude ešte stále relatívne nízka. Voľby do Európskeho parlamentu tak dajú každému hlasu oveľa väčšiu váhu.