Voľby do Európskeho parlamentu 2014 – kandidáti a program SaS

Close

Voľby do Európskeho parlamentu 2014 sa blížia, pri tejto príležitosti strana Sloboda a Solidarita ako prvá spomedzi slovenských politických strán dnes predstavila svojich kandidátov na europoslancov do májových eurovolieb. Predseda strany SaS Richard Sulík v príhovore spomenul, že SaS nie je za vystúpenie Slovenska z Európskej únie, práve naopak zdôraznil, že členstvo Slovenska v Európskej únii …

… je správne. Zároveň však pripomína, že nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu 2014 sú pre Slovensko veľmi dôležité, pretože ak nezačne niekto aktívne ochraňovať záujmy Slovenska, tak na to budú doplácať občania ešte viac ako doteraz. Strana SaS bola jedinou stranou, ktorá sa postavila proti pôžičke Grécku z dočasného eurovalu, pretože to bolo proti záujmom slovenských ľudí, čím ušetrila Slovensku 800 mil. eur. Ján Oravec predstavil program SaS pre voľby do európskeho parlamentu 2014: Všetci za Brusel, my za vás. Názov programu je zároveň ústredným volebným heslom SaS do eurokampane.

SaS ide do eurovolieb: Všetci za Brusel, my za vás

Richard Sulík: Na dnešnej tlačovej besede by sme radi predstavili našu kandidátku do eurovolieb 2014. Tieto voľby do Európskeho parlamentu budú veľmi dôležité. Dnes je ešte 128 dní do májových eurovolieb, my sme však rozhodli začať už teraz, aby sme intenzívnou a poctivou kampaňou presvedčili čím viac voličov voliť v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu kandidátov SaS. Pôjdem teda rovno k veci.

Kandidátka strany SaS

Kandidátka strany SaS je zložená z 13 kandidátov na europoslancov pre voľby do Európskeho parlamentu 2014 nasledovne:

Kandidáti na europoslancov do Európskeho parlamentu

Na 13. mieste kandidátky strany SaS kandiduje JUDr. Rastislav Masnyk, advokát a podnikateľ z Košíc. Na 12. mieste je kandidát na europoslanca pán Andrej Buday, predseda občianskeho združenia z Prešova. Na 11. mieste kandidátky SaS je Richard Marko, podnikateľ a programátor z Prievidze. Na 10. mieste kandidátky SaS na poslanca do europarlamentu kandiduje Michal Broska, manažér a publicista zo Svätého Jura. Na 9. mieste kandidátky strany SaS je prekladateľ a tlmočník z Bratislavy Štefan Peceň. Na 8. mieste kandiduje na europoslankyňu naša bývalá poslankyňa v Národnej rade Slovenskej republiky Natália Bláhová, sociálna poradkyňa pochádzajúca z Trnavy. Na 7. mieste je kandidát na europoslanca Pavol Podolay, prezident Nemecko-slovenskej hospodárskej únie a bloger na SME.sk z Bratislavy. Na 6. mieste kandiduje na post poslankyne do Európskeho parlamentu naša prvá VÚC poslankyňa a team líderka pre životné prostredie RNDR. Anna Zemanová. Na 5. mieste kandidátky strany SaS je expert na ľudské práva a bývalý veľvyslanec Slovenskej republiky v Ženeve pán Kalman Petőcz. Na 4. mieste kandidátky SaS je náš človek zodpovedný za program a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Martin Poliačik. Na 3. mieste kandidujem ja osobne, Richard Sulík. Okrem toho som predseda strany SaS a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky. Na 2. Mieste kandiduje na post europoslankyne naša poslankyňa v Národnej rade SR a team líderka pre sociálne vylúčené spoločenstvá Lucia Nicholsonová. Na 1. Mieste a teda líder kandidátky strany SaS je PhDr. Ján Oravec, ekonóm z Bratislavy.

Takže toto je kandidátka strany SaS, ktorú tvorí 13 kandidátov na europoslancov pre májové voľby do Európskeho parlamentu. Takto ideme nastúpiť do eurovoliev 2014, ktoré sa konajú 24. mája tohto roku.

Voľby do Európskeho parlamentu 2014

Dovoľte mi prosím povedať pár slov k samotným voľbám do Európskeho parlamentu 2014.

V žiadnom prípade nechceme vrátiť Európu 100 rokov dozadu. Nechceme ani, aby Slovensko vystúpilo z Európskej únie, práve naopak. Myslíme si, že vstup Slovenska do Európskej únie bol správny a členstvo Slovenska v Európskej únii je správne.

Avšak to neznamená, že so všetkým musíme súhlasiť.

Sme presvedčení o tom, že desať rokov po tom, čo Slovensko vstúpilo do Európskej únie, je najvyšší čas aktívne bojovať za záujmy Slovenskej republiky a jej občanov. Krajiny, ktoré sú v Európskej únii zlúčené a obzvlášť tá mašinéria v Bruseli, to nie je spolok dobrodincov, to je skrátka množstvo lobistov a keď Slovensko nezačne bojovať a obhajovať svoje záujmy, tak bude na to doplácať.

Európska únia potrebuje reformu

Okrem toho sme presvedčení, že samotná Európska únia potrebuje hlbokú reformu svojich inštitúcií a svojich štruktúr. Tá pôvodná myšlienka, na základe ktorej Európska únia vznikla, teda voľný pohyb osôb, kapitálu, tovaru a služieb, strana SaS ju považuje za správnu. Je to hodnotná idea, ale bohužiaľ musíme konštatovať, že Európska únia sa od tejto pôvodnej myšlienky dávno a veľmi vzdialila.

Dnes, niekoľko desiatok rokov po vzniku Európskej únie, prevládajú regulácie, nariadenia, nezmyselné smernice, prevláda regulačné šialenstvo a prevláda stále väčšia a väčšia socializácia rôznych nákladov.

Slogan programu SaS „Všetci za Brusel, my za vás!“

Preto sme zvolili slogan, ktorý budeme mať v týchto eurovoľbách a ktorý budeme mať aj na našom programe SaS pre voľby do Európskeho parlamentu a znie:

„Všetci za Brusel, my za vás!“

Chceme tým vyjadriť, že strana Sloboda a Solidarita je fakticky jediná strana, ktorá otvára tieto európske témy, ktorá jasne a nahlas vraví, že z Bruselu neprichádza len dobro.

Áno, sme členmi EÚ, ostaňme členmi Európskej únie, ale musíme bojovať, musíme ochraňovať slovenské záujmy. Dovolím si pripomenúť, že aj prvá pôžička Grécku, na ktorej sme sa ako jediná z krajín nezúčastnili, pretože strana SaS jasne povedala, že s tým súhlasiť nebude, pretože to je proti záujmom Slovenska a jeho ľudí.

Už som spomenul náš program SaS pre voľby do Európskeho parlamentu 2014, ktorý by sme dnes radi predstavili. Ako som už spomínal, program nesie heslo „Všetci za Brusel, my za vás!“ a poprosím teraz lídra našej kandidátky Jána Oravca, aby povedal pár slov k nášmu programu k eurovoľbám 2014.

*****

Program SaS pre voľby do Európskeho parlamentu 2014

Ján Oravec: Rád by som vám predstavil prvý program, „Program SaS pre voľby do Európskeho parlamentu 2014“ prvej politickej strany v eurovoľbách na Slovensku, čo je svojím spôsobom historická chvíľa.

Program SaS - voľby do Európskeho parlamentuPri písaní programi SaS pre voľby do europarlamentu sme chceli osloviť voliča na Slovensku, ktorý si svoju budúcnosť predstavuje v Európskej únii. Voliča, ktorý si predstavuje budúcnosť svojich detí v Európskej únii, ale zároveň mu je jasné, že Európska únia, aby mohla existovať tak, ako existuje dnes, potrebuje zásadné reformy.

Čo sa týka programu SaS pre voľby do Európskeho parlamentu, nebudem prechádzať cez všetky jeho časti. Spomeniem iba jeho základné princípy, z ktorých sme vychádzali a uvediem 10 programových priorít, ktoré sme do programu zapísali. Naše základné princípy, z ktorých sme vychádzali aj pri písaní ďalších častí programu pre voľby do Európskeho parlamentu 2014, sú štyri.

  • Slovensko v Európskej únii sebavedome a s vlastným názorom,
  • minimalizácia nákladov a maximalizácia prínosov Slovenska v Európskej únii
  • menej obmedzení a viac priestoru na individuálnu iniciatívu občanov, a podnikateľov,
  • áno základným právam, rozhodné nie nárokom
Pre prečítanie  programu SaS pre voľby do Európskeho parlamentu  kliknite na ikonku PDF. Pre stiahnutie programu SaS kliknite na ikonku PDF pravou stranou myši a uložte si dokument do svojho počítača.
Program SaS pre voľby do Európskeho parlamentu na stiahnutie v PDF formáte

K poslednému bodu bude hovoriť neskôr kandidátka
na europoslanca za stranu SaS Lucia Nicholsonová, takže toho sa nebudem dotýkať a povedal by som len jeden sumarizujúci komentár k tým predchádzajúcim trom princípom.

Vízia Európskej únie

Slovensko je od roku 2004 v Európskej únii a bola to vízia niekoľkých generácii politikov byť v Európskej únii. Dnes sme v Európskej únii už 10 rokov a mám pocit, že ešte stále tá vízia byť v Európskej únii nebola nahradená víziou, čo budeme v tejto Európskej únii robiť. A čo nám najviac chýba, keď hodnotíme obdobie členstva, je aktívna stratégia na optimalizáciu členstva z hľadiska znižovania nákladov, ktoré súvisia s členstvom a so zvyšovaním prínosov, ktoré z členstva máme. Takže naša ponuka je ponukou takejto aktívnej stratégie.

Európska únia má v zásade 2 kľúčové problémy …

Kľúčový problém Európskej únie č. 1

Jedným je ekonomika, ktorá stráca konkurencieschopnosť a druhým je tá neistota ohľadne inštitucionálneho rámca a budúcnosti Európskej únie. Máme tu dve protirečivé tendencie. Jednou je tendencia euroskeptická, ktorá hovorí, že EÚ ako útvar nemá budúcnosť a tí, ktorí sú euroskeptikmi, hovoria „Vystúpme z Európskej únie“, „Vystúpme z Európskej menovej únie“.

Kľúčový problém Európskej únie č. 2

Druhou opačnou tendenciou je tendencia, ktorú by sme mohli nazvať federalistická, ktorá vidí budúcnosť Európskej únie v Spojených štátoch európskych. My sme v našom programe pre voľby do Európskeho parlamentu 2014 zadefinovali obe tieto pozície ako extrém a predstavili sme, myslíme si, realistickú alternatívu. Dovoľte mi vymenovať sumárne tie základné opatrenia, ktoré navrhujeme pre zlepšenie konkurencieschopnosti a zvýšenie efektívnosti a otvorenosti Európskej únie.

Európska únia a 10 programových priorít SaS pre voľby do Európskeho parlamentu 2014

1) Nezodpovedné štáty nemajú byť sanované z peňazí daňových poplatníkov

Sme za to, aby nezodpovedné štáty a banky nemohli prežívať z peňazí daňových poplatníkov. Politika zachraňovania je podľa nás fatálna chyba, ktorá sa na úrovni Európskej únie deje a aj v budúcnosti budeme vždy oponovať akýmkoľvek riešeniam, ktoré by zahŕňali to, že či už problémové banky alebo štáty budú sanované z peňazí daňových poplatníkov inej krajiny.

2) Zachovanie daňovej konkurencie v Európskej únii

Sme za zachovanie daňovej konkurencie v Európskej únii. Slovensko patrí do skupiny krajín, ktoré majú v Európskej únii nižšie daňové zaťaženie než pôvodné členské krajiny a diskusia o daňovej harmonizácii, ktorá v Európskej únii prebieha, je len takou zásterkou v snahe mnohých krajín, ktoré sú v tej pôvodnej, aby donútili krajiny ako Slovensko na zvýšenie daňového zaťaženia. Čiže zásadne budeme vždy podporovať to, aby sa zachovala v Európskej únii daňová konkurencia.

3) Zníženie byrokracie a regulačného bremena v Európskej únii

Chceme, aby sa zásadným spôsobom znížilo regulačné bremeno v Európskej únii. Keď si pozriete jeden z grafov v našom programe pre voľby do europarlamentu, ktorý sa nachádza na strane 13, tak tam uvidíte, že je tam graf, ktorý pokrýva legislatívu tak, ako sa vyvíjala od 50. Rokov až do súčasnosti a uvidíte, že najmä po roku 1980 prišlo k zásadnému zvýšeniu regulačného bremena v EÚ a zároveň s tým všetky Európske komisie prisahali, že regulačné zaťaženie budú znižovať. Náš návrh je, aby budúca nová Európska komisia mala špeciálneho komisára pre dereguláciu, ktorého pozícia by mala byť posilnená tým, že bude zároveň aj podpredsedom komisie. Aby nedošlo k nedorozumeniu, nenavrhujeme vytváranie novej byrokracie, navrhujeme len to, aby budúca komisia mala jedného člena, ktorý bude mať na starosti len toto, na zodpovednosti, aby aj všetci tí, ktorí chcú zníženie regulačného zaťaženia, mohli svoje návrhy reprezentovať tomuto komisárovi pre dereguláciu zodpovednému za ich realizáciu.

4) Rovnaké podmienky pre slovenských poľnohospodárov

Sme za to, aby slovenskí poľnohospodári spolu s ostatnými východoeurópskymi poľnohospodármi mali rovnaké podmienky ako poľnohospodári zo starých členských krajín. Inými slovami, sme za vyrovnanie podmienok.

Vstupovali sme do Európskej únie so sľubom, že tieto podmienky sa vyrovnajú do roku 2013. Prišiel rok 2013 a tento dátum sa posúva na rok 2020. Ak sa naši zástupcovia dostanú do Európskeho parlamentu, budeme žiadať, aby sa tieto podmienky s novým zložením Európskeho parlamentu a Európskej komisie znova otvorili a aby sa tento princíp vyrovnania podmienok začal aplikovať, pretože v súčasnosti tieto podmienky sú zničujúce pre slovenských poľnohospodárov.

5) Aby platby a to, čo z Európskej únie máme dostať, sa zápočtovalo

Sme za to, aby sa započítavali naše príspevky do Európskej únie s platbami, ktoré z Európskej únie dostávame. Takmer všetci občania Slovenskej republiky vedia, že členstvo v Európskej únii znamená, že dostávame eurofondy. Oveľa menej občanov už vie, že členstvo v Európskej únii znamená aj to, že do Európskej únie platíme. Na príklade Slovenska pre obdobie 2014 až 2020 to znamená, že máme z Európskej únie získať 20 miliárd eur, ale máme zároveň zaplatiť 7 miliárd eur.

My navrhujeme, aby platby a to, čo z EÚ máme dostať, sa zápočtovalo. Tým pádom nám by to umožnilo, aby sme 1 miliardu eur zhruba ročne neposielali do Bruselu, s čím by sa napríklad dala znížiť daň z pridanej hodnoty z 20 na 15% a to by umožnilo priemernej domácnosti na Slovensku ušetriť 500 eur.

6) Iba jedno sídlo pre Európsky parlament

Sme za to, aby Európsky parlament mal jedno sídlo. Viete, že dnes Európsky parlament sedí v Bruseli, v Štrasburgu a má sekretariát, ktorý je v Luxemburgu. Náš návrh nie je ničím novým, my len podporujeme myšlienku, ktorá sa už v Európskej únii diskutuje dlho, aby sa ukončilo cestovanie poslancov po týchto mestách, aby sa znížili náklady, ktoré sú zbytočne vynakladané o 200 miliónov eur ročne a aby Európsky parlament mal jedno miesto, jedno sídlo a aby ním bol Brusel.

7) Zrušenie výhod armáde úradníkov a funkcionárov európskych inštitúcií

Sme za zrušenie neprimeraných výhod zamestnancov a zástupcov Európskych inštitúcií. Keď sa pozriete na platové podmienky a ďalšie zamestnanecké výhody či už Európskej komisie, v jej agentúrach či v Európskom parlamente, tak zistíte, že mnohí najlepšie platení euroúradníci majú vyšší plat ako nemecká kancelárka Merkelová alebo predsedovia vlád ďalších členských krajín a to nie je normálne. Budeme v každom prípade presadzovať to, aby sa zamestnanecké benefity v Európskej únii dostali nie na takéto nadštandardné podmienky a sme v každom prípade za ich osekanie.

8) Efektívnejšie riadenie Európskej únie

Sme za efektívnejšie riadenie Európskej únie a pod efektívnejším riadením Európskej únie máme na mysli zrušenie rotujúceho predsedníctva Európskej únie. Tí, ktorí sledujú problematiku v EÚ, vedia, že každá členská krajina Európskej únie má raz za čas možnosť predsedať EÚ na 6 mesiacov. Bol to možno dobrý systém, keď bolo tých členských krajín menej ako 10, ale dnes je to systém, ktorý je nevyhovujúci pre spoločenstvo 28 krajín. Šesť mesiacov je príliš málo na to, aby akákoľvek krajina čokoľvek presadila a zároveň je to príliš zaťažujúce z hľadiska ľudských a finančných zdrojov, ktoré na to treba vynaložiť. Európska únia je dnes riadená predsedom, ktorého si volí Európska rada, takže takúto paralelnú štruktúru riadenia vôbec nepotrebuje.

9) Liberalizácia vnútorného trhu Európskej únie

Skutočná liberalizácia vnútorného trhu Európskej únie. Tu máme predovšetkým na mysli to, aby Európska únia zostala otvorená, teda jednotlivé členské krajiny voči sebe vzájomne, čo si vyžaduje jednak vrátiť sa k smernici o liberalizácii služieb a k tomu, aby aj táto smernica bola dôslednejšie napĺňaná a zároveň chceme, aby Európska únia zostala otvorená aj voči svetu a k tomu smeruje aj náš posledný, teda desiaty programový bod.

10) Podpísanie dohody Európskej únie s USA a Ukrajinou

Sme za podpísanie dohody Európskej únie jednak s USA a Ukrajinou z dvoch jednoduchých dôvodov. Spojené štáty americké sú jedny z najväčších obchodných partnerov Európskej únie a Slovensko je malá otvorená krajina a je to absolútne v strategickom záujme Slovenska, aby mala Európska únia takéto otvorené obchodné vzťahy s USA a s Ukrajinou je to takisto jasné. Ukrajina je východný sused Slovenska, ako jediný nečlen Európskej únie a je naším záujmom, aby sme mali s nimi dohodu o voľnom obchode.

Takže vážené dámy, vážení páni, vyrazili sme na trať eurovolieb s predstihom, tak dúfam, že sa nám ten predstih podarí zachovať až do cieľovej rovinky.

Slovo odovzdávam Lucii Nicholsonovej, ktorá vám povie o ľudských právach.

*****

Nezmyselné smernice, regulácie a práva z Bruselu

Lucia Nicholsonová: Kolegovia vám pred chvíľou hovorili, aké nezmyselné smernice, regulácie a nariadenia nám prichádzajú z Bruselu. Ja chcem hovoriť o tom, ako často nezmyselné práva k nám prichádzajú z Bruselu, pretože sú umelo vyprodukované.

Právo a sloboda jednotlivca

Všetci, ako tu ste a poznáte našu prácu, viete, že Sloboda a Solidarita si veľmi ctí slobodu jednotlivca a dokonca si myslíme, že čím menej štát zasahuje do tejto slobody jednotlivca, tým lepšie sa takémuto jednotlivcovi vodí v tej či onej krajine.

Medzi tie základné alebo klasické práva a slobody radíme slobodu prejavu, právo na život, právo na súkromie a podobne. Problém ale je, že za posledné roky sa Brusel dal na tú horšiu cestu a začal umelo produkovať niektoré práva, ktoré potom kladú nároky jednotlivca na prerozdeľovanie verejných prostriedkov v tej či onej členskej krajine, čo nie je správne, lebo z práv sa potom stávajú nároky.

Pravdepodobne ste počuli o iniciatíve Bruselu schváliť právo na dovolenku v inom členskom štáte, právo na minimálny európsky príjem, právo na spravodlivú odmenu a podobne. Tieto práva sú podľa nás len tým, že jednotlivec sa čoraz viac stáva závislým na štáte a čo je horšie, že jednotlivec začína mať falošné očakávania od štátu, v ktorom žije. Preto si myslíme, že je nutné zastaviť prijímanie takýchto umelo vyprodukovaných práv a bolo by veľmi vhodné, keby sa Európa vrátila k právam a slobodám jednotlivca v tom veľmi klasickom ponímaní. Ďakujem.

Otázky a odpovede ohľadom volieb do Európskeho parlamentu 2014

Otázka: Pán Sulík, predpokladám, že napriek tomu, že kandidujete do volieb do Európskeho parlamentu, že budete zastávať post predsedu strany SaS. Ako si predstavujete v prípade svojho úspechu v eurovoľbách 2014 ďalší život strany SaS a vás?

Otázky - Voľby do Európskeho parlamentu 2014Richard Sulík: Môj mandát predsedu strany SaS je do marca 2017. Do tohto obdobia budem vykonávať pozíciu predsedu strany Sloboda a Solidarita. Dnes som predseda SaS a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky. Po máji možno budem predseda SaS a poslanec Európskeho parlamentu (europarlamentu). Nevidím v tomto podstatný rozdiel. Najmä v prípade, že cieľ strany SaS je viac ako jeden mandát a mal by naprídklad byť so mnou v Bruseli aj súčasný kandidát na europoslanca a líder našej kandidátky Ján Oravec, ktorý je v bruselských vodách skúsený. V takomto prípade nemám obavy, či budem plnohodnotne viesť stranu Sloboda a Solidarita. Po druhé, doteraz Brusel, presnejšie Európsky parlament nehral veľkú rolu. Bola to skôr hra na demokraciu. V prvom rade treba povedať, že práva Európskeho parlamentu boli posilnené a podruhé, že je to achilova päta celého bruselského systému alebo Európskej únie. Keď chceme docieliť zmenu, tak musíme začať od Slovenska, pretože Brusel ovplyvňuje viac ako 70% slovenskej legislatívy. Preto je dôležité v Európskom parlamente získať vplyv. Presne o to sa snažíme. Samozrejme, nielen my sa snažíme. V týchto voľbách do Európskeho parlamentu sa o to bude pokúšať viacero predsedov európskych strán.

Otázka: Pán Sulík, teraz Slovensko žije hlavne prezidentskými voľbami, ktoré budú onedlho a vy ste dnes odštartovali kampaň pre májové voľby do europarlamentu 2014. Ako to chcete skĺbiť. Respektíve, aj vy máte svojho prezidentského kandidáta, budete odteraz viesť dve kampane? Pôjde to dokopy nejako?

Richard Sulík: Všade tam, kde bude mať zmysel prezidentskú kampaň a voľby do europarlamentu spojiť, tam ich spojíme a tam, kde to zmysel mať nebude, tam ich spájať nebudeme. V strane sú dva oddelené štáby, čiže z kapacitného pohľadu nemáme problém zvládať obidve kampane. To, že sme sa rozhodli začať s kampaňou pre voľby do Európskeho parlamentu práve dnes, súvisí s tým, že chceme navštíviť vyše sto slovenských miest. Chceme sa rozprávať s občanmi. Mali sme veľmi dobré skúsenosti v lete, či už sme zbierali podpisy pre Petra Osuského alebo organizovali regionálne stretnutia, že keď ideme medzi ľudí a keď im priamo vysvetlíme, čo sú naše zámery, tak je to najúčinnejšie. Takže v rámci eurovolieb 2014 budeme mať Roadshow, ktorá sa začína 16.marca 2014, kde sa budeme snažiť navštíviť všetky slovenské mestá. Okrem toho je tam samozrejme množstvo iných aktivít, ktoré plánujeme robiť a keďže eurovoľby sú ani nie dva mesiace po druhom kole prezidentských volieb, tak sme nechceli čakať do skončenia prezidentských volieb.

Otázka: Viacerí politológovia vám veštia vo voľbách do Európskeho parlamentu možný úspech, väčší ako ten, ktorý máte dnes v tých dnešných prieskumoch. Na koľko mandátov na post europoslanca vo voľbách do Európskeho parlamentu si trúfate?

Richard Sulík: Ako som povedal, viac ako jeden europoslanecký mandát, čiže viac ako jeden sú dva. Ale viac ako jeden môžu byť aj viac ako dva. Nebudem teraz hovoriť žiadne čísla, aby to nakoniec neskončilo na jednom čísle, ale viac ako jeden mandát na europoslanca vo voľbách do Európskeho parlamentu je náš jasný cieľ. V prípade zisku jedného europoslaneckého mandátu si nebudeme líhať na koľajnice, ale kebyže nezískame žiaden mandát, tak by sme to považovali za značný neúspech. Ale okrem počtu europoslaneckých mandátov je ale dôležitá iná vec, a to je tá, že SaS už aj v minulosti zohrala veľkú rolu a to, že sa na Slovensku oveľa viac diskutuje nielen o pozitívach, ktoré plynú z členstva Európskej únie, ale aj o rizikách a negatívach. Myslím si, že tu práve SaS otvorila túto spoločenskú diskusiu a je to dnes oveľa viac v povedomí ľudí. Čiže nejde tam len o tie mandáty na post poslancov do Európskeho parlamentu, ale naozaj o tom, aby si slovenskí voliči uvedomili, že tie eurovoľby sú mimoriadne dôležité. Voľby do Európskeho parlamentu si naozaj nezaslúžia takú nízku účasť, aká v tých prvých dvoch eurovoľbách bola, čo bolo v obidvoch prípadoch pod 20%.

Otázka: Prečo nejdete do eurovolieb 2014 ako líder kandidátky strany SaS?

Richard Sulík: Preto, lebo v eurovoľbách 2009 bol lídrom kandidátky SaS Ján Oravec. My sme mali s týmto postupom veľmi dobré skúsenosti a nevidíme dôvod to meniť.

Otázka: Takže chcete prinútiť voličov, aby v eurovoľbách 2014 prišli voliť vás?

Richard Sulík: Chceme motivovať voličov, aby prišli k májovým eurovoľbám, to je veľmi dôležité, lebo tá volebná účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu je naozaj nízka a naše snahy budú do veľkej miery na to tých ľudí vyburcovať a 24.mája 2014 vstať a ísť k volebnej urne a keď už tam teda budú, chceme ich motivovať voliť stranu SaS a koho budú krúžkovať, to si oni už určite dokážu vybrať.

Otázka: Pán Oravec, neobávate sa, že vás vo voľbách do Európskeho parlamentu 2014 pán Sulík prekrúžkuje?

Ján Oravec: Ja si myslím, že kolegovia sú reprezentanti liberálnej strany, ktorá má rada konkurenciu, takže ja si myslím, že ak máme radi konkurenciu všeobecne, tak ju musíme mať radi aj v tomto prípade, čím sú voľby do Európskeho parlamentu 2014 a myslím si, že tá konkurencia, tak ako povedal Richard, môže celkovej kandidátke SaS len prospieť.