Voľby do Európskeho parlamentu 2014 – realita v kabarete

Close

Voľby do Európskeho parlamentu 2014 a kabaret | Peter Bielik: Pred voľbami do Európskeho parlamentu 2014 sa začali rôzne kampane. Jednou z nich je aj predvolebná kampaň strany SaS. Pre prezentáciu politických tém, ktoré …

…vo voľbách do Európskeho parlamentu 2014 prevažujú, ste si zvolili umelecké stvárnenie, prečo?

Voľby do Európskeho parlamentu 2014 v podaní SaS voliča neunudia

Lucia Nicholson: Chceli sme prísť s niečím, čo nebude také opozerané, s niečím originálnym.

„A hlavne sme chceli priviesť ľudí k tomu, aby prejavili o voľby do Európskeho parlamentu 2014 záujem.“

Najmä na Slovensku je účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu žalostná. Patríme medzi tie krajiny, kde je na voľbách do Európskeho parlamentu účasť najnižšia. Takže sme hľadali niečo originálne. Navyše vieme, že tento rok je veľmi náročný, pretože je to tzv. volebný rok. Takže sme naozaj nechceli toho úbohého voliča nudiť tým istým. To znamená tváre na bilbordoch a siahodlhé diskusie o nudných témach.

Smiešne výnosy z Európskeho parlamentu námetom na kabaret

Peter Bielik: Pán režisér, ako ste sa vysporiadali s takýmto neobvyklým zadaním skĺbiť politiku s kabaretom?

Nikita Slovák: Ono je to tak, že mňa priťahujú neobvyklé veci. A hlavne, keď som dostal materiály z Európskeho parlamentu o niektorých rozhodnutiach, povedal som si, že to už samo o sebe spĺňa všetky kategórie parlamentu. To znamená, že niektoré výnosy boli naozaj smiešne a v samotnom kabarete je veľa vecí, ktoré sú naozaj skutočné. Nie je to žiadna fikcia. Tie rozhodnutia sú naozaj aké sú a bol to veľmi príjemný, hoci hrozne smutný, námet na kabaret.

K voľbám do Európskeho parlamentu 2014 kabaret ľudí pritiahne

Peter Bielik: Písali ste scenáre? Mali ste nejakú konkrétnu predstavu o tom, ako stvárniť tieto témy?

Nikita Slovák: Chcel som ísť do toho, pretože to bolo pre mňa nové. Samozrejme, musel som napísať scenár aj v spolupráci s pánom Sulíkom a s pani Nicholsonovou, ktorí živo do toho vstupovali. Myslím si, že až nadštandardne. Zároveň som mal predstavu, že v kabarete bude klavirista, preto som zohnal skvostného klaviristu. Ďalšia vec, ktorej som sa chcel vyhnúť bola, aby to nebolo trápne. Našťastie hrajú kabaret dobre, nad svoje možnosti a diváci to prijímajú vynikajúco. V poslednej dobe musíme dokladať stoličky. Ľudia sa bavia. Takže ja si myslím, že volebná kampaň pre voľby do Európskeho parlamentu 2014 v kabaretnom prevedení, účel splnila. Ľudí to naozaj k voľbám do Európskeho parlamentu 2014 pritiahne.

Kabaret ľudí oslovuje aj vďaka ťažkej príprave

Peter Bielik: Pani Nicholsonová, museli ste sa zrejme preorientovať, najprv novinárka, potom poslankyňa, štátna tajomníčka, teraz herečka. Ako sa to dá všetko skĺbiť? Ako ste sa pripravovali?

Lucia Nicholson: Príprava bola pomerne ťažká. V prvom rade ma pripravoval Nikita. Ja nie som herečka, ani sa k tomu nijakým spôsobom nehlásim. Naozaj aj pre nás bolo veľmi ťažké zahrať to tak, aby sme neboli trápni. Základ bol fantastický, lebo Nikita nám písal skeče, ale bolo na nás, ako to zahráme. Strašne dúfam, že kabaret ľudí osloví. Zatiaľ sa zdá, že ich oslovuje. Zdá sa, že kampaň k voľbám do Európskeho parlamentu 2014 ľudia považujú za takú milú prezentáciu ťažkých tém, ktoré sa podávajú kabaretne. Ľudia sa veľmi bavia, takže myslím, že to splnilo svoj účel.

Peter Bielik: Viem si ale predstaviť, že prvé predstavenie bolo asi najťažšie. Nebáli ste sa, že sa ľudia nebudú smiať na veciach, na ktorých ste chceli, aby sa smiali?

Lucia Nicholson: Ja som sa strašne bála a bojím sa pred každým predstavením. Každé obecenstvo je úplne iné. Máme obecenstvá, ktoré sú absolútne tuhé. Tam naozaj nie je cítiť takú uvoľnenú atmosféru. Ľudia sa potom skôr uvolnia v diskusnej časti. A keď sa ich potom pýtam, či sa im samotné vystúpenie páčilo, reakcie sú pozitívne. Ale tí ľudia sa nesmejú, a to je pre nás s Richardom veľmi ťažké. To sa vždy tak skúmavo na seba pozeráme, že kde robíme chybu. V konečnom dôsledku sa to ľuďom páči len niekomu sa proste nechce smiať. Aj pre profi hercov je odohrať kabaret a báť sa reakcie publika celkom bežné.

V kampani pre voľby do Európskeho parlamentu 2014 nepomôže žiadna funkcia

Nikita Slovák: To je vlastne taká tá sekunda oťukávania. V podstate je to veľmi spoľahlivý divadelný tvar, ktorý má svoju poetiku, čo je pre mňa hrozne dôležité. Ja som ku nim pristupoval ako k hercom. To znamená, že mne to bolo jedno, či je niekto predseda strany alebo, či niekto bol štátny tajomník. Ten, ktorý nesie kožu na trh, je človek sám o sebe, kde mu nepomôže žiadna funkcia. A takisto som to ja ako režisér. To znamená, že im diváci odpustia hocičo, ale mne nič. Takže som sa hrozne snažil, aby to oni hrali čo najlepšie. Mali sme normálne dlhé skúšky ako sú v divadlách. Nikto nemal žiadne úľavy. Keď mali doobeda parlament, tak večer normálne skúšali.

Lucia Nicholson: Boli to namáhavé skúšky, cepoval nás riadne. Väčšinou sme skúšali aj počas parlamentu, ale iba v obedňajšej prestávke, a potom po parlamente, to znamená po siedmej hodine. Musím povedať, že Nikita k nám pristupoval veľmi prísne. Pamätám si na niekoľko momentov, keď sa mi chcelo plakať, že to určite nezvládnem, že to bude trápne, že toto ja nezahrám. Totiž v kabarete hrám tri rovnako naivné, ale rôzne postavy. A pre mňa bolo strašne ťažké prehupnúť z jednej postavy do tej druhej. Dnes už je to také trošku rutinnejšie by som povedala.

Edukatívna kampaň k voľbám do Európskeho parlamentu 2014

„A hlavne, my sme do kabaretu vniesli prvok interaktivity s obecenstvom.“

Na našej kampani pre voľby do Európskeho parlamentu 2014 sa vypĺňajú kvízové karty. V jednotlivých scénkach zaznievajú tvrdenia a ľudia majú potom hádať, či sú tie tvrdenia pravdivé alebo nie. Na konci je vyhodnotenie a dostanú cenu. Týmto sme to chceli tak trochu odľahčiť. Naozaj neočakávame od ľudí, že sa na predstavení budú váľať od smiechu. O tom naše scénky nie sú.

„Skôr by som povedala, že kabaret k voľbám do Európskeho parlamentu 2014 má aj taký edukatívny charakter.“

Udatný eurokomisár Richard a citlivá profesionálka Lucia

Peter Bielik: Pán režisér, majú vaši herci povolenie improvizovať?

Nikita Slovák: Ono je to aj v povahe človeka. Tým, že ja som sa snažil, aby to bol živý organizmus, aby sa v tom predstavení niečo prekvapivé stalo, tak tam núdzovo hrávam postavu človeka zo Spišského Hrhova, ktorý príde žiadať o grant. Prekvapujem pána Sulíka, ktorý hrá eurokomisára v Bruseli, tým spišsko-hrhovským prízvukom, ktorý sa pokúšam udržiavať. Ja sa vlastne pokúšam eurokomisára Richarda dostať do úzkych, čo sa často stáva, že sa rozosmeje. Najprv len končil v nemohúcich záchvatoch smiechu, ale teraz si začal vlastne dovolovať, čo som ja nazval „udatné kura“. Ale začal improvizovať aj on a snaží sa ma vyviesť z miery. Lucia je ten typ skôr veľmi profesionálnej a veľmi ako keby citlivo hrajúcej peknej ženy, ktorá sa snaží nejak nevytŕčať, ale Richard si všíma aj iné veci. Vyvíja sa, tak by som to nazval.

Voľbami do Európskeho parlamentu 2014 proti faktom z Bruselu

V každom prípade je kabaret k voľbám do Európskeho parlamentu 2014 pre mňa podstatný v tom, že má nejaký svoj príbeh. Je naozaj naskladaný z faktov, čo sme získali z Európskej únie. V Európskej únii naozaj existuje most vedľa mosta, zjazdovka na rovine, či rozhľadňa s výhľadom na hnojisko. Existuje autíčko v obci Osľany za 400 tisíc eur, ktoré zametá 14 km ciest a podobné veci, ktoré sú naozaj pre diváka šokujúce.

„My sa snažíme, aby sa nad tým diváci trošku aj zamysleli.“

Súčasná politika – film, na ktorý som si nekupoval lístok

Peter Bielik: Neobávate sa, že takýmto spôsobom sa naozaj z politiky stane kabaret?

Lucia Nicholson: Otázka je, či to tak už niekedy aj nie je… Možno je to kabaret, na ktorý ste ani nechceli ísť. Tu ľudia aspoň prídu na kabaret, ktorý si dobrovoľne vybrali, ale občas, keď to pozerajú v televíznych novinách, tak majú pocit, že to je ten film, na ktorý som si nekupoval lístok. A ja si myslím, že stále je to milšie ako hra na uhladeného pána v drahom obleku, ktorý je vskutočnosti zlodej. Takých hercov na Slovensku máme a nie jedného, či už v parlamente, vo vláde a podobne. Takže ja si myslím, že toto je ľuďom bližšie, taký ten jemný humor a originálnym spôsobom podané to, čo sa pečie v Bruseli.

Eurovoľby 2014 - Strana SaS

Všetci za Brusel, my za vás - je ústredné heslo strany SaS pre eurovoľby 2014, pretože viac ako 70% našich zákonov je ovplyvnených reguláciami z EÚ, ktoré v mnohých prípadoch negatívne ovplyvňujú každodenný život Slovákov.