Voľby do europarlamentu 2014 prinášajú šancu na „vytriezvenie“

Voľby do europarlamentu 2014 sa konajú už o pár dní a na Slovensku sa čoraz vo väčšej miere dvíha vlna euroskepticizmu. Je ňou, samozrejme, poznačená aj voličská obec. Napriek tomu, že Slováci podľa prieskumov vyjadrujú európskym …

Voľby do europarlamentu 2014 na Slovensku

… inštitúciám podporu, na volebnej účasti sa táto náklonnosť neodzrkadľuje. Slovenskí voliči sa totiž v posledných dvoch kolách volieb do europarlamentu svojou mizivou volebnou účasťou zaradili medzi najapatickejších euroobčanov.

Kabaretným predstavením proti znechuteniu voličov

Vo voľbách do europarlamentu 2014 vysoké percentá voličov prichádzajúcich k urnám taktiež nie sú očakávané. Supervolebný rok s horúcim súbojom o post hlavy štátu stihol totiž voličov dostatočne znechutiť. Naopak, pozitívne reakcie vyvoláva originálna predvolebná kampaň strany Sloboda a Solidarita, ktorá so svojím kabaretným predstavením obišla už celé Slovensko.

„Brusel, neblázni!“

Kabaret s príslušným názvom „Brusel neblázni!“ ponúka realistický pohľad na Európsku úniu, ktorý strana SaS už dlhodobo zastáva. V satirickom kabarete účinkujú traja top kandidáti do europarlamentu 2014 z kandidátky SaS Ján Oravec, Lucia Nicholsonová, a Richard Sulík spolu so samotným režisérom Nikitom Slovákom. Tri humorné scénky satirizujú európsku legislatívu s akcentom na nezmyselné regulácie. Taktiež poukazujú na byrokratické chápadlá Európskej únie a podávajú reálny obraz „jednoduchého“ čerpania eurofondov. Saskársky kabaret „Brusel neblázni!“ tak odhaľuje primárny cieľ strany vo voľbách do europarlamentu 2014, a tým je podporiť proreformné sily v Európskom parlamente.

Voľby do europarlamentu 2014 – šanca na „vytriezvenie“ z regulačného šialenstva

„Úspech Slovenska a Európy do veľkej miery závisí od toho, či a ako rýchlo dokážeme zabrzdiť toto regulačné šialenstvo.“

Týmito slovami zhrnul eurorealistické vnímanie Európskej únie predseda strany SaS Richard Sulík, ktorý však jasne jeho stranu odlišuje od silných anti-európskych síl volajúcich po rozpade EÚ.

Proces „vytriezvenia“ ohľadom plusov a mínusov Európskej únie urýchlila, podľa slov Oľgy Gyarfášovej, finančná kríza.

„Európska únia už viac nie je vnímaná ako permanentka k zvýšenej prosperite, ale skôr ako šanca k jej uchopeniu.“

Voľby do europarlamentu 2014 a nebezpečenstvo nacionalizmu

Na rozdiel od eurorealistov z SaS, iné pravicové politické subjekty idú do volieb do europarlamentu 2014 s ostrými euroskeptickými heslami. Národniari napríklad stavili na nacionalistickú kartu a od predchádzajúcej kritiky etnických Maďarov sa preorientovali na kritiku Bruselu.

„Hlasy nacionalistov a patriotov by malo byť pred voľbami do europarlamentu 2014 počuť ešte viac.“

Myslí si líder SNS Andrej Danko. Zároveň poukazuje na rozdielne štandardy pri akceptovaní názorov jednotlivých členských štátov EÚ pri presadzovaní návrhov zákonov. Experti sa však domnievajú, že nacionalistická karta môže byť nebezpečná a v blížiacich sa voľbách do europarlamentu 2014 môže narobiť viac škody ako osohu.

Kresťanský euroskepticizmus

Ďalšie výrazné euroskeptické hlasy sa na Slovensku ozývajú od konzervatívnych kresťanských politických síl. KDH sa svojím protestom snaží tlačiť na Európsky parlament, aby donútil zmeniť zákony členských štátov v oblasti registrovaných partnerstiev, sexuálnej výchovy a potratov. Zachovanie tradičnej rodiny je pre nich prvoradé.

„Otváranie daných citlivých tém, ktoré rozdeľujú spoločnosť, je kontraproduktívne. Európska únia totiž nemá kompetencie konať v týchto otázkach.“

Či sa voliči rozhodnú vyjadriť svoj nesúhlas s európskou politikou udelením svojho hlasu stranám kritizujúcim EÚ alebo eurovoľby odignorujú, zostáva otázne. Voľby do europarlamentu 2014 však môžu Európskej únii vdýchnuť čerstvý vietor do plachiet.

Eurovoľby 2014 - Strana SaS

Všetci za Brusel, my za vás - je ústredné heslo strany SaS pre eurovoľby 2014, pretože viac ako 70% našich zákonov je ovplyvnených reguláciami z EÚ, ktoré v mnohých prípadoch negatívne ovplyvňujú každodenný život Slovákov.