Voľby do Europarlamentu 2014 – otázky a odpovede

Na tejto stránke nájdete odpovede na najčastejšie otázky o nadchádzajúcich voľbách do Europskeho parlamentu 2014. V prípade ďalších otázok ohľadom eurovolieb alebo eurovolieb 2014 nám zasielajte tu!

Voľby do Europarlamentu 2014 – otázky a odpovede

Kedy sa konajú voľby do europarlamentu 2014?
Koľko bude mať Slovensko europoslancov?
Je možné v eurovoľbách 2014 voliť zo zahraničia?
Nie je volenie v eurovoľbách zbytočné?
Nie je lepšie na protest proti EÚ voľby do europarlamentu 2014 ignorovať?
Aká bola predošlá účasť Slovenska vo voľbách do Európskeho parlamentu?
Aká bola predošlá účasť vo voľbách do europarlamentu v rámci EÚ?
Kto má právo voliť poslancov do Európskeho parlamentu?
Kto môže byť zvolený za poslanca europarlamentu?
Môže byť europoslanec aj poslancom národného parlamentu?
Kedy budú vyhlásené oficiálne výsledky volieb do europarlamentu 2014?
Ako často sa konajú voľby do Európskeho parlamentu?

Kedy sa konajú voľby do europarlamentu 2014?

Otázky a odpovede ohľadom volieb do Európskeho parlamentuVoľby do europarlamentu sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája 2014. Termín konania eurovolieb sa však medzi jednotlivými krajinami EÚ líši. Zatiaľ čo v Holandsku a Británii sa voľby do Európskeho parlamentu budú konať už vo štvrtok 22. mája, v iných krajinách sa eurovoľby uskutočnia aj v piatok, sobotu alebo nedeľu. V Česku a Taliansku navyše budú eurovoľby trvať až dva dni.

Koľko bude mať Slovensko europoslancov?

Po budúcich eurovoľbách bude Slovensko v Európskom parlamente zastupovať 13 europoslancov.

Je možné v eurovoľbách 2014 voliť zo zahraničia?

Slovenskí občania žiaľ voliť zo zahraničia nemôžu. Pri voľbách do Európskeho parlamentu síce majú krajiny možnosť využiť volenie zo zahraničia, no Slovensko ako jedna z troch krajín EÚ túto možnosť nevyužilo.

Nie je volenie v eurovoľbách zbytočné?

V minulosti mali europoslanci skôr symbolické právomoci, no dnes to už neplatí. Európsky parlament sa síce nemôže vyrovnať Európskej komisii, no stále má dostatok právomocí na to, aby sa významným spôsobom podieľal na smerovaní Európskej únie. Europoslanci napríklad volia predsedu Európskej komisie, schvaľujú rozpočet EÚ, rozhodujú o prijímaní veľkého množstva európskej legislatívy a o prijímaní nových krajín do Európskej únie. Napriek nárastu moci účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu zostáva na nízkych úrovniach. V eurovoľbách je preto každý hlas veľmi dôležitý.

Nie je lepšie na protest proti EÚ eurovoľby ignorovať?

Ako sme doteraz mohli vidieť, Európska únia nevníma nízku volebnú účasť ako nedostatočnú legitimitu, ani ako vysvedčenie za svoju činnosť. Napriek tomu, že volebná účasť každými eurovoľbami klesá, moc Európskej únie prudko stúpa. Nedá sa navyše povedať, že by Európska únia túto moc využívala zodpovedne a správne. Lepšou stratégiou miesto nevolenia je preto voliť ľudí, ktorí majú záujem Európsku úniu skutočne zmeniť a za ktorých nehovoria len slová, ale aj skutky.

Aká bola predošlá účasť Slovenska vo voľbách do Európskeho parlamentu?

Slovensko drží rekord najnižšej účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu. V roku 2004 účasť dosiahla len 16,96%. Lepšie to nebolo napokon ani v posledných voľbách do europarlamentu v roku 2009. Vtedy účasť dosiahla skromných19,63%.

Aká bola predošlá účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu v rámci EÚ?

Viď priloženú štatistiku:
Účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu

Kto má právo voliť poslancov do Európskeho parlamentu?

Volebné právo voliť poslancov do Európskeho parlamentu má každý občan členskej krajiny EÚ, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil 18 rokov, resp. 16 rokov v prípade Rakúska.

Kto môže byť zvolený za poslanca europarlamentu?

Za poslanca europarlamentu môže byť zvolený občan Európskej únie, ktorý spĺňa minimálnu stanovenú vekovú hranicu. Táto hranica sa vo väčšine krajín pohybuje na úrovni 18 rokov, v niektorých krajinách však dosahuje výšku až 25 rokov. Na Slovensku je minimálny vek kandidátov stanovený na 21 rokov.

Môže byť europoslanec aj poslancom národného parlamentu?

Z dôvodu nezlučiteľnosti funkcií to nie je možné. V prípade, že je poslanec národného parlamentu zvolený za europoslanca, pred nástupom do svojej funkcie sa musí vzdať svojho kresla v národnom parlamente.

Kedy budú vyhlásené oficiálne výsledky volieb do europarlamentu 2014?

Výsledky volieb do Europarlamentu 2014 budú vo všetkých 28 členských štátoch vyhlásené večer v nedeľu 25. mája.

Ako často sa konajú voľby do Európskeho parlamentu?

Voľby do Európskeho parlamentu sa uskutočňujú pravidelne každých 5 rokov už od roku 1979. Posledné voľby do europarlamentu prebehli v roku 2009.

Komentáre

 1. Alexandra hovorí:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možné zosadiť europoslanca zo svojho miesta Vďaka petícií? ???

 2. Ján hovorí:

  Dobrý deň. Keď idem v deň volieb do Čiech dá sa že by som volil tam či musím na Slovensku? Ďakujem za odpoveď.

  • Psycho hovorí:

   Niekde vyssie bolopisane,ze v CR su volby uz v piatok, kym u nas v sobotu, takze v sobotu uz aj len z tohto dovodu urcite v CR hlasovat nemozes. A keby aj boli v rovnaky den, tak tiez urcite nie lebo nie si obcanom CR a teda logicky nemozes hlasovat v ceskych volbach. Nic osobne, ale toto si sa spytal fakt ako nejaky ficovolic… 😛

   • Ondy hovorí:

    Mohol by v CR hlasovat, staci ak by tam mal prechodny alebo trvaly pobyt, nemusi byt obcan ako tu sbavedome tvrdis. Nic osobne, ale odpovedal si mu fakt ako nejaky ficovolic…

  • peter hovorí:

   Slováci sú iba šaškovia v EU čo tam chcú meniť presadiť keď máme 13 hlasov zo 751,ak by sa spojili aj 10 krajín tak nezmôžu nič proti spojencom a zakladateľom EU

 3. jana hovorí:

  Ak chce kandidovať niekto nezávislý, stačí, aby si založil stranu a zložil volebnú kauciu 1659 eur? Kandidovať by mohol teda teoreticky každý, kto nevie, čo s peniazmi. Ale taký to buď nepotrebuje, alebo chce mať peňazí ešte viac, ak by chcel kandidovať len zo zištných dôvodov. Nie je toho dôkazom aj počet strán, ktoré kandidujú teraz v SR do eurovolieb? Často staré gardy, ktoré sa len premenovali.

 4. Radoslav hovorí:

  z akeho dôvodu bolo pravo hlasovat ludom v zahranici odobrate? nehoraznost !!!

  • Andrej Pitonak hovorí:

   Dobry den,
   na zaklade poverenia p. predsedu SaS Richarda Sulika k zodpovedaniu Vasej otazky jemu adresovanej, je potrebne uviest, ze pri niektorych druhoch volieb sa naozaj neda hlasovat zo zahranicia. Ak sa pytate na dovody, tuto otazku treba polozit ministrovi vnutra. Strana SaS presadzuje zmenu tychto pravidiel a rozsirenie moznosti hlasovania aj zo zahranicia. V ramci SaS sa tejto problematike venuje nasa pani poslankyna Lucia Nicholsonova, ktora mala k tejto teme aj tlacovu besedu.

   S pozdravom
   Andrej Pitonak
   asistent p.poslanca Sulika

   • Mária Řeháčková hovorí:

    Som proti tomu, aby hlasovali Slováci žijúci v zahraničí. Tu sme my, tu žijeme a my sami rozhodneme o tom, čo sa bude diať a koho si zvolíme. Ak chcú voliť aj oni, nech sa vrátia domov!

 5. Boris hovorí:

  sucastou akej frakcie v EP budu poslanci SaS?

 6. alexandra hovorí:

  Ako budeme volit?zaujima ma,ze mame 29 stran,budeme si vyberat jednu stranu,a tam si vyberieme dvoch kandidatov?dakujem za odpoved,fa

  • Sulíkov asistent hovorí:

   Dobrý deň,

   áno, každý volič si môže vybrať len jednu stranu a v rámci kandidátky tejto strany môže krúžkovať jedného alebo dvoch kandidátov, prípadne nemusí zakrúžkovať žiadneho.

  • Kálmán Petőcz hovorí:

   Z 29 hlasovacích lístkov s kandidátskymi listinami kandidujúcich politických strán si vyberiete jeden, a ten vložíte do obálky. Pred tým môžete zakrúžkovať číslo pred menom najviac dvoch z uvedených kandidátov/ kandidátiek, a tým ich môžete uprednostniť. To znamená: zakrúžkujete dve čísla, jedno číslo, alebo žiadne číslo. Ak hodíte do urny lístok s viac ako dvoma zakrúžkovanými menami, lístok ostane platný (hlas pre stranu sa počíta), ale na krúžky sa neprihliada (krúžky sa nepočítajú). Ak však včas zistíte, že ste zakrúžkovali viac čísel ako dve (=pokazili ste lístok), môžete si vyžiadať od okrskovej komisie náhradnú sadu lístkov. Ak ste si nesprávne krúžkovanie uvedomili až po vhodení obálky s lístkom do urny, ďalšie lístky nedostanete.

   Kálmán Petőcz

   Kandidát do Európskeho parlamentu za SaS

 7. Opakujem môj dopyt z 09. 04. 2014, či sa o kandidatúru za poslanca do EP môže uchádzať ktorýkoľvek dospelý a bezúhonný občan EÚ aj ako nezávislý a neregistrovaný v žiadnej politickej strane, a za akých podmienok môže kandidovať. Ďakujem za odpoveď na e-mail pavelmgr@gmail.com. Zaujímam sa o túto informáciu kvôli niektorým mladším, vzdelaným a šikovným spoluobčanom, ktorí sa venujú politike buď poloprofesionálne po štúdiu politológie, alebo ako ich koníčku.

  • Kálmán Petőcz hovorí:

   Podľa zákona č. 331/2003 o voľbách do EP kandidátne listiny môžu podávať len riadne zaregistrované politické strany alebo ich koalície, nemôžu sa teda podávať tzv. nezávislé kandidátne listiny. To však neznamená, že všetky osoby na kandidátnych listinách musia byť v tej politickej strane registrované. Môže kandidovať ktokoľvek, kto v deň volieb dovŕši 21 rokov, je občanom/občiankou SR, alebo iného štátu EÚ a má na území SR trvalý pobyt, a nenastali uňho/ u nej iné zákonné prekážky výkonu volebného práva (napr. že si plní výkon trestu za obzvlášť závažný trestný čin, alebo je pozbavený právnej spôsobilosti). Akurát musí získať miesto na kandidátke nejakej strany:-) Ako? Buď ho/ju osloví s ponukou samotná strana, ak má o jeho/jej kandidatúru záujem, buď on/ona osloví niektorú stranu, alebo si založí vlastnú stranu. Ale to už bude v tej vlastnej strane registrovaný, a nebude teda nezávislý:-)

   Kálmán Petőcz

   Kandidát do Európskeho parlamentu za SaS

 8. marko jakub hovorí:

  Dobrý deň. Reagujem na tieto články a chcem podotknúť, že mnoho občanov ani nevie, že kto sú naši europoslanci. Oni sa nijako neprezentovali len na nomináciu na hokej na OH.

Zanechajte Váš príspevok k článku

Podmienky pre pridanie príspevku nájdete tu!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*