Kandidát do EP 2014 Ján Oravec o májových eurovoľbách – rozhovor

Kandidát do EP 2014 Ján OravecJán Oravec, kandidát do EP 2014 odpovedá na otázky – Tlačové oddelenie strany SaS Vám prináša rozhovor o nadchádzajúcich eurovoľbách 2014 s kandidátom do EP Jánom Oravcom, lídrom kandidátky SaS a zároveň členom Top tímu Oravec-Nicholsonová-Sulík.

Ján Oravec, kandidát do EP 2014 sa ako jeden z mála súčasných slovenských kandidátov do europarlamentu aktívne venuje hospodárskym aspektom fungovania EÚ už vyše 20 rokov.

Ako poslanec EP chce presadzovať reformy, ktoré prispejú k lepšiemu fungovaniu Európskej únie, aby tak Slovensko mohlo opäť prosperovať. Medzi tieto reformy patria zastavenie zadlžovania budúcich generácií, prispôsobenie sociálnych systémov možnostiam ekonomiky a zásadné zlepšenie podnikateľského prostredia v Európskej únii.

Aj to sú dôvody, prečo Ján Oravec, náš kandidát do EP 2014 , kandiduje v májových eurovoľbách.

Nasledujúci a predošlý rozhovor kandidátov do Európskeho parlamentu 2014

 • Kandidát na poslanca do Európskeho parlamentu Pavol Podolay >>
 • Kandidát do Európskeho parlamentu 2014 Richard Sulík >>
 • Kandidát do EP 2014 Ján Oravec odpovedá na otázky o voľbách, Európskom parlamente …

  Prečo ste sa rozhodli kandidovať do EP (Európsky parlament) a aké je vaše zamestnanie?

  Európsky parlament dnes schvaľuje veľkú väčšinu nariadení, ktoré zásadne ovplyvňujú každodenný život občanov i podnikateľov. Obávam sa, že ak to bude takto pokračovať, urýchli to náš ekonomický pokles a stratu konkurencieschopnosti. Tento trend treba zastaviť. Som ekonóm a prezident Združenia podnikateľov Slovenska.

  *****

  Akými cieľmi a sľubmi chcete presvedčiť voličov, aby vám dali svoj hlas a zvolili vás za poslanca EP?

  Ako poslanec Európskeho parlamentu chcem presadzovať také reformy (zastavenie zadlžovania budúcich generácií, prispôsobenie sociálnych systémov možnostiam ekonomiky, zásadné zlepšenie podnikateľského prostredia v EÚ), ktoré prispejú k lepšiemu fungovaniu Únie, aby mohlo Slovensko opäť prosperovať.

  *****

  Kandidát do EP 2014 Ján Oravec a jeho názory na Európsku úniu

  Aký je váš názor ako kandidáta do EP 2014 na nedemokratickú povahu Európskej únie?

  Európsky parlament je síce jedinou inštitúciou EÚ, kde si občania svojich zástupcov môžu voliť priamo, napriek tomu ich účasť v eurovoľbách neustále klesá. Je to preto, že ľudia stále – aj keď nesprávne – vnímajú europarlament ako niečo vzdialené a preto nepodstatné pre ich každodenný život. To sa doteraz zmeniť nepodarilo. Dúfajme, že májové eurovoľby 2014 prinesú zmenu tohto trendu.

  *****

  Čo podľa vás slovenská verejnosť o Európskom parlamente nevie a mala by?

  Že Európsky parlament má na ich každodenný život dnes už oveľa väčší vplyv ako ten náš slovenský. Ten často len schvaľuje prevzatie EÚ legislatívy do nášho právneho rámca, ktorá vznikla v spolupráci Európskej komisie a Európskeho parlamentu.

  *****

  Priority a ciele Jána Oravca v EP

  Aké budú vaše prvé tri priority v Európskom parlamente, keď v eurovoľbách 2014 uspejete a budete zvolený za poslanca EP?

  Moje 3 osobné priority:

  1. NAVRHOVAŤ LEPŠIE FUNGOVANIE EÚ (zastavenie regulačného šialenstva, menej centralizácie, viac slobody pre členské štáty, podniky i občanov, modernejší, nie väčší rozpočet EÚ, odhaľovanie plytvania na úrovni EÚ a predkladanie návrhov na šetrenie)
  2. BYŤ HLASOM SLOVENSKÝCH PODNIKATEĽOV V EURÓPSKOM PARLAMENTE (odstraňovanie prekážok na vnútornom trhu EÚ, podpora podnikateľského ducha v EÚ) a
  3. ZLEPŠENIE DOMÁCEJ HOSPODÁRSKEJ POLITIKY V KONTEXTE EÚ (príprava stratégie na obhajobu slovenských záujmov v EÚ, zastavenie poklesu konkurencieschopnosti, konkrétne návrhy na zlepšenie podnikateľského prostredia).

  *****

  Aké kľúčové skúsenosti z vašej profesijnej histórie chcete ako kandidát do EP priniesť do europarlamentu?

  Hospodárskym aspektom fungovania Európskej únie sa venujem už vyše 20 rokov, upozorňujem na klesajúcu schopnosť Európy bohatstvo vytvárať a na negatívne dôsledky jeho prílišného prerozdeľovania. Pomáhal som rozbiehať prvé kľúčové reformy na zlepšovanie podnikateľského prostredia na Slovensku. Ako prezident Združenia podnikateľov Slovenska od vstupu Slovenska v r. 2004 zastupujem slovenských zamestnávateľov v Bruseli.

  *****

  Slovenskí europoslanci, médiá, a informovanosť o dianí v EP

  Informujú podľa vás slovenské médiá o dianí v EP a o práci našich súčasných europoslancov verejnosť dostatočne? Ak nie, prečo myslíte, že to tak je?

  Málokedy. Naše médiá o dianí v Európskom parlamente informujú len vtedy, keď to má bezprostrednú súvislosť s aktuálnym vnútropolitickým dianím u nás doma.

  *****

  Vyvíjajú podľa vás naši súčasní europoslanci dostatočné množstvo aktivít v záujme Slovenska a v prospech ľudí žijúcich na Slovensku?

  Nevyvíjajú. Súčasní slovenskí europoslanci nevyvíjajú dostatočnú aktivitu nielen v samotnom europarlamente, ale ani v komunikácii s našim parlamentom, občanmi a médiami.

  *****

  Ak vás voliči v eurovoľbách 2014 zvolia, ako ich chcete informovať o dianí v EP a vašich dosiahnutých výsledkoch?

  Už dnes, keď v Bruseli zastupujem slovenských zamestnávateľov, informujem nielen ich, ale aj širšiu verejnosť prostredníctvom zverejňovania písomných prepisov mojich vystúpení na www.zps.sk.  V tejto praxi by som pokračoval aj po zvolení do Európskeho parlamentu, k čomu by som pridal aj aktívnu komunikáciu priamo s občanmi prostredníctvom mojej poslaneckej kancelárie.

  *****

  Prečo by sa mali ľudia zúčastniť volieb do EP 2014

  Vymenujte 5 závažných dôvodov, prečo by mali ísť ľudia v nadchádzajúcich voľbách  do Európskeho parlamentu 2014 voliť?

  1. Európska únia stojí na križovatke, buď sa zreformuje alebo zanikne.
  2. Treba voliť a podporiť tých, ktorí nechcú Európsku úniu rozpustiť, ale chcú dosiahnuť, aby fungovala lepšie.
  3. Vplyv EÚ inštitúcií vrátane europarlamentu je oveľa vyšší, než si uvedomujeme.
  4. Európsky parlament „produkuje“ veľa zbytočnej záťaže, preto doň treba zvoliť zástupcov, ktorí ju budú eliminovať.
  5. Európsky parlament je sám zdrojom veľkého plytvania, opäť treba zvoliť tých, ktorí hovoria, že sa budú zasadzovať o zastavenie tohto plytvania.

  *****

  Aký odkaz by ste chceli zanechať ľuďom, ktorí váhajú, či sa majú volieb do Európskeho parlamentu 2014 zúčastniť?

  Európu v súčasnosti ohrozujú dva extrémy:

  1. vzostup euroskeptikov, ktorí chcú EÚ rozpustiť,
  2. silnejúce snahy eurokratov všetko z Bruselu riadiť.

  Ani jedno nie je v záujme Slovenska. Potrebujeme realizmus a pragmatizmus. Budovať na tom, čo preukázateľne funguje, čo je vnútorný trh. A odmietnuť nebezpečné sny o Spojených štátoch európskych, čo je myšlienka, ktorá v sebe obsahuje zárodok rozpadu EÚ.

  *****

  Na základe čoho by sa mali ľudia v európskych voľbách rozhodovať?

  Nielen čo kto hovorí, že chce vykonať, keď bude zvolený, ale najmä čo už urobil a aké postoje zastával. Z prikyvovačov tzv. európskym riešeniam sa dnes zrazu stávajú rozhodní zástancovia záujmov SR, čo nie je vierohodné. SaS je jediná parlamentná strana, ktorá vierohodne preukázala schopnosť neschváliť aj bruselské návrhy, ak boli v rozpore so záujmami ekonomiky i občanov Slovenska.

  *****

  Kandidát do EP 2014 Ján Oravec – predvolebné témy a krédo

  Ktoré z európskych tém chcete vo svojej predvolebnej kampani komunikovať?

  Lepšie fungovanie EÚ, víziu decentralizovanej EÚ, EÚ ako lepšie miesto pre podnikanie, dôležitosť podpory podnikateľského ducha, podpory mladých a začínajúcich podnikateľov, bez ktorých nie je budúcnosť Európy predstaviteľná.

  *****

  Prečo by vám ľudia ako kandidátovi do EP mali dať svoj hlas?

  Disponujem dlhoročnými skúsenosťami s presadzovaním zmien na zlepšovanie podnikateľského prostredia u nás, z pôsobenia v EÚ inštitúciách ešte pred vstupom SR do Európskej únie, ale aj počas celého obdobia od vstupu SR do EÚ v máji 2004. Mám potrebnú jazykovú výbavu i sieť kontaktov v európskych inštitúciách, ale aj v iných členských krajinách, čo je dôležité pre presadzovanie našej vlastnej agendy na úrovni Európskej únie prostredníctvom koalície s rovnakozmýšľajúcimi zástupcami iných krajín.

  *****

  S akým krédom idete do nadchádzajúcich eurovolieb 2014?

  Moje krédo:

  Úlohou politikov u nás aj v Európe nie je hrať sa na Jánošíkov a bohapusto prerozdeľovať, ale vytvárať čo najlepšie podmienky pre tých, ktorí zamestnávajú a vytvárajú hodnoty.

  Eurovoľby 2014 - Strana SaS

  Všetci za Brusel, my za vás - je ústredné heslo strany SaS pre eurovoľby 2014, pretože viac ako 70% našich zákonov je ovplyvnených reguláciami z EÚ, ktoré v mnohých prípadoch negatívne ovplyvňujú každodenný život Slovákov.