Hlasovací systém volieb do Európskeho parlamentu

Hlasovací systém volieb do Európskeho parlamentu je tvorený ako európskou legislatívou, tak aj nariadeniami členských krajín. A tak aj keď sú niektoré princípy spoločné pre eurovoľby vo všetkých krajinách, v mnohých veciach sa eurovoľby v jednotlivých krajinách výrazne líšia.

 Hlasovací systém volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu a kvórum

Na základe rozhodnutia Európskej rady z roku 2002 musia pri eurovoľbách všetky krajiny používať systém založený na pomernom zastúpení europoslancov. Členské štáty môžu pri volení zaviesť aj minimálne kvórum pre vstup strany do europarlamentu, toto kvórum však nesmie prekročiť 5%. Z krajín, ktoré kvórum zaviedli, je jeho najnižšia hodnota na Cypre. Tam dosahuje len 1,8% hlasov.

Kto môže a kto nemôže byť europoslancom?

Lisabonská zmluva zaviedla právo voliť a byť volený v eurovoľbách ako základné právo. Kandidát na europoslanca musí mať v prvom rade občianstvo v štáte EÚ. Výnimkou je len Veľká Británia, v ktorej môžu v eurovoľbách kandidovať aj niektorí občania Commonwealth.

Okrem toho musí kandidát na europoslanca spĺňať minimálny vek, ktorý stanovujú jednotlivé krajiny. Vo väčšine krajín ide o 18 rokov, no napríklad na Slovensku je to 21 rokov, v Rumunsku 23 rokov a v Grécku, Taliansku a na Cypre až 25 rokov.

Europoslancom tiež nemôže byť človek, ktorý zastáva niektorú z vymedzených funkcií. Europoslancom nemôže byť napríklad člen vlády v členskej krajine, člen komisie, sudca Európskeho súdneho dvora a od roku 2002 ani poslanec parlamentu v členskej krajine.

Kto môže a kto musí voliť v eurovoľbách?

V eurovoľbách môže voliť každý, kto má európske občianstvo a zároveň spĺňa kritériá minimálneho veku. Minimálny vek stanovený pre volenie v eurovoľbách je vo všetkých krajinách s výnimkou Rakúska stanovený na 18 rokov, pričom v Rakúsku je táto hranica posunutá na 16 rokov.

V niektorých krajinách však hlasovanie v eurovoľbách nie je právom, ale zákonnou povinnosťou. Voliči tak musia voliť europoslancov v Belgicku, Luxembursku, Grécku a na Cypre. Jednotlivé krajiny môžu rozhodnúť aj o tom, či občanom umožnia voliť elektronicky, zo zahraničia, poštou alebo prostredníctvom zahraničnej ambasády. Slovensko je žiaľ spolu s Maltou a Írskom jedinou krajinou, v ktorej voliči nemôžu využiť žiadnu z týchto možností.

Kedy sa volí v eurovoľbách?

Aj keď boli v minulosti vykonané snahy o štandardizáciu eurovolieb, zatiaľ prevládajú národné tradície a voľby do Európskeho parlamentu sa v jednotlivých krajinách konajú počas rôznych dní. Eurovoľby v roku 2014 začnú vo štvrtok 22. mája v Holandsku a Veľkej Británii. Následne budú pokračovať v piatok v Českej republike a v sobotu a nedeľu vo zvyšku Európskej únie.

Na Slovensku sa budú voľby do Európskeho parlamentu konať ako v jednej z piatich krajín v sobotu 24. mája. Vo väčšine krajín EÚ sa eurovoľby uskutočnia v nedeľu 25. mája. V Českej republike a v Taliansku budú navyše voľby do europarlamentu trvať až dva dni.

Komentáre

 1. Milan Kalina hovorí:

  Ak zakružkuje volič 3 mena je lístok platný?

 2. Jakub hovorí:

  Teda po pripadnom zvoleni sa automaticky vzdavate mandatov poslancov v narodnej rade SR?

  • Sulíkov asistent hovorí:

   Dobrý deň,

   áno, presnejšie povedané, keďže sú tieto dve funkcie nezlučiteľné, bez vzdania sa mandátu v NR SR nie je možné vykonávať mandát v Európskom parlamente.

 3. Jozef Kamenský hovorí:

  Voľby do Europarlamentu nie sú pre voličov zaujímavé, nakoľko takmer nikto z nás nevie čo tam europoslanci robia, nikde sa nezodpovadajú, v TV nie sú s nimi rozhovory o vykonanej práci, nepreberáme šoty zo zasadaní v Bruseli o dôležitých zákonoch a nedá sa voliť elektronicky, čo v mnohých menej vyspelých štátoch je umožnené. Všetci len vieme, že majú nekresťanské platy, príplatky, výhody a výsady. Ak sa to zmení, tak je možné, že aj účasť pri voľbách bude vyššia.

 4. Juraj hovorí:

  Je možné voliť elektronicky, alebo ešte stále používame hlinené tabuľky?

  • Sulíkov asistent hovorí:

   Dobrý deň, slovenskí občania túto možnosť využiť nemôžu.

 5. jana hovorí:

  V Luxemburgsku sú voľby povinné a preto asi môžu voliči vyberať svojich kandidátov z rôznych strán, podľa počtu mandátov. Zákonom stanovená povinnosť paradoxne dáva väčšiu voľbu a slobodu. Pri väčšom počte voličov zrejme nehrozí, že by boli zvolení napr. len kandidáti nejakej jednej extrémistickej strany. Ale zas na druhej strane vo veľkých krajinách nie je ani možnosť vyznačiť poradie, kandidátky sú pevné. Čím väčšia krajina, tým strnulejšie pravidlá?

 6. jana hovorí:

  Je Luxemburgsko krajinou, v ktorej si voliči môžu vybrať sami stanovený počet kandidátov pre krajinu a nemusia si vybrať len jednu stranu?

 7. Radovan Hynek hovorí:

  Chcel by som vedieť,či si môžem zvoliť jedného europoslanca z jednej strany a druhého z druhej.Poprosím o odpoveď na e-mail.Ďakujem.

  • Richard Sulík hovorí:

   Nie, to možné nie je. Najprv treba vybrať stranu a potom z nej krúžkovať max. dvoch kandidátov (tej vybratej strany).

   Richard Sulík
   Kandidát do Európskeho parlamentu za SaS

  • Kálmán Petőcz hovorí:

   Nie, nemôžete. Musíte si vybrať jednu z kandidujúcich strán a na jej lístku môžete krúžkovať najviac dve mená. Volebný systém, na ktorý sa pýtate, funguje len vo Švajčiarsku: tam voliči a voličky môžu na hlasovacom lístku aj škrtať a dopisovať mená z kandidátnych listín iných strán. Ale vo Švajčiarsku demokracia funguje trochu dlhšie ako u nás:-).

   Kálmán Petőcz

   Kandidát do Európskeho parlamentu za SaS

   • Marián hovorí:

    Vc Švajčiarsku nie že funguje demokracia trochu dlhšie, ale je založená na princípe Priamej demokracie – menujte veci pravými slovami !

 8. juraj hovorí:

  Dobry den,

  chcel som sa spytat ci je mozne volit zo zahranicia, lebo podla tejto spravy to asi mozne je. http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/lide-uz-mohou-zadat-o-volicske-prukazy-k-evropskym-volbam–1325118
  Za akekolvek informacie dakujem

  • Mńa by zaujímala možnosť kandidovania do EP ktoréhokoľvek plnoletého a bezúhonného občana EÚ a za akých podmienok. Pýtam sa v záujme niektorých mladších a inteligentných i šikovných známych, ja sa sa už na také veci cítim byť starý. Odpovie mi napríklad niekto z kandidátov SaS? Hombre.

Zanechajte Váš príspevok k článku

Podmienky pre pridanie príspevku nájdete tu!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*