Tri eurovolebné paradoxy – Žitňanská dá Kollára, Škripek Viskupiča, Daňo nedá nikoho

Minulý týždeň sme ukončili internetový prieskum pre eurovoľby 2014, na ktorom sa zúčastnilo vyše 8000 respondentov a z nich 6.299 vyplnilo dotazník kompletne. Prieskum pre eurovoľby 2014 bol zverejnený aj na portáloch …

Eurovoľby 2014 - prieskum

… Aktuality.sk a na HNonline.sk.

Samozrejme, že preferencie jednotlivých strán v rámci nadchádzajúcich eurovolieb reprezentatívne nie sú, ale vzorka 8.000 je dostatočne veľká, aby poukázala na zaujímavé zistenia. Ak sa pozrieme na skupiny voličov jednotlivých strán, tak sa reprezentatívnosť výrazne zvýši. Až tak, že sa ponúkajú celkom zaujímavé závery:

Preferenčné hlasy pre stranu NOVA v eurovoľbách 2014 sa delia nasledovne:

Eurovoľby 2014 - NOVA

Z toho teda môže vyplynúť, že liberálny volič, ktorý chce v Európskom parlamente vidieť Jozefa Kollára, pomôže paradoxne do Európskeho parlamentu konzervatívnej političke Jane Žitňanskej.

Preferenčné hlasy pre stranu OĽaNO sa delia nasledovne:

Eurovoľby 2014 - OĽaNO

V prípade OĽaNO môže byť riziko pre liberálneho voliča ešte väčšie. Chce do Európskeho parlamentu poslať Jozefa Viskupiča, avšak svojim hlasom podporí ultrakonzervatívneho Branislava Škripeka.

Preferenčné hlasy pre stranu Právo a Spravodlivosť

V prípade strany Právo a Spravodlivosť získal jej líder Martin Daňo, zakladateľ GINN, takmer všetky preferenčné hlasy – 98,25 percenta.

V prípade Martina Daňa nehrozí, že by ho niekto teda v eurovoľbách 2014 prekrúžkoval, lebo Martin Daňo dokázal na seba naviazať prakticky všetky krúžky. To však znamená, že celú stranu ťahá len on, čo zďaleka nepostačuje na prekročenie 5-percentnej hranice potrebnej na vstup do Európskeho parlamentu.

A práve preto všetky hlasy pre Martina Daňa v eurovoľbách 2014 prepadnú a jeho voliči tak podporia (najmä) SMER. Ten SMER, proti ktorému Daňo tak vehementne bojuje.

Preferenčné hlasy pre stranu TIP

Strana TIP v internetovom prieskume pre eurovoľby 2014 nezískala ani hlasy, ani krúžky, a tak napriek mimoriadne masívnej kampani, pripomínajúcej kampaň strany 99%, skončia hlasy pre túto stranu (najmä) v SMERe.

Ale veď možno práve o to ide.

Predpokladám, že vás zaujímajú aj výsledky čisto liberálnej strany – SaS

Tu sú:

Eurovoľby 2014 - SaS

Ako vidíte, neriskujete, že vašim hlasom v eurovoľbách pomôžete do Európskeho parlamentu konzervatívnemu politikovi, ani to, že vás hlas v eurovoľbách 2014 prepadne. V sobotu prajem šťastnú ruku pri výbere.

Eurovoľby 2014 - Strana SaS

Všetci za Brusel, my za vás - je ústredné heslo strany SaS pre eurovoľby 2014, pretože viac ako 70% našich zákonov je ovplyvnených reguláciami z EÚ, ktoré v mnohých prípadoch negatívne ovplyvňujú každodenný život Slovákov.

Komentáre

 1. jana hovorí:

  Len dve strany, ktoré sa nedostali do Európskeho parlamentu, mali nad 3%. Týmto sa kaucia vráti? Kaucia ostatných, ktoré mali pod 2%, ostane v štátnom rozpočte? Teda kaucia 19 strán (19 x 1659 €)?

  • Sulíkov asistent hovorí:

   Áno, tým sa vráti a 19×1659 eur prepadne v prospech štátu

 2. jana hovorí:

  Stranám, ktoré dosiahli aspoň 2% z platných hlasov, sa kaucia vráti? Koľko strán nedosiahlo 2%? Boli vôbec také? Ostane teda niečo v štátnom rozpočte, alebo ani tá kvapka?

 3. jana hovorí:

  Z 29 strán koľko neuspelo? 21?
  Volebná kaucia jednej strany 1659 € (pre strany je to malina?) krát 21 neúspešných strán je koľko eur? Pre niekoho kvapka v mori?

 4. jana hovorí:

  Na čo sa použijú peniaze z kaucií politických strán, ktoré neuspeli v eurovoľbách?

  • Sulíkov asistent hovorí:

   Na čo sa použije kvapka vody, ktorá sa vyliala do oceánu? 🙂 Tieto kaucie tvoria rádovo zhruba milióntinu objemu rozpočtov verejnej správy, takže ich dopad je skutočne zanedbateľný.

 5. jana hovorí:

  Poznajú Slováci strany Európskeho parlamentu alebo frakcie a podmienky, za akých vznikajú?

 6. simondensimon hovorí:

  Tiež volím 20.Právo a Spravodlivosť,a samozrejme že dám p referenčný hlas pánovi Daňovi.A čo je to za blbosť, keď má niekto zo strany 98% úspešnosť oproti ostatným tak ten ´´ťahá´´celú stranu,a zároveň strana neprekročí určenú hranicu potrebnú do európskeho parlamentu.Ved na to sú tie preferenčné hlasy.Ľudia vedia koho chcú,a tomu dajú hlas!

 7. teodor hovorí:

  Podla posledneho zverejneneho prieskumu je SAS na hranici zvolitelnosti s 5,1% hlasov. Nehrozi, ze strana neziska potrebnych min. 5,0% a hlasy prepadnu pre SMER? Nebolo by preto istejsie dat hlasy “zvolitelnejsej” strane napr. OLaNO, Most, … , ktore maju nad 6%?
  Este k systemu volby. Pre vacsinu beznych ludi, medzi kt. sa pohybujem, je blbost v takychto volbach volit strany. V EU by nemali zastupovat zaujmy jednotlivych stran ale celeho statu. Preto by bolo jednoznacne lepsie volit osobnosti. V takom pripade by ste mali aj vy ovela vacsie sance sa tam dostat. Min. p. Sulik, aj v zmysle posledneho komentara Dag Dania v HN, by tam mal byt!
  Takze dobuducna popracovat hlavne na zmene volebneho systemu!

 8. jana hovorí:

  Voliči hlavne nesmú zabudnúť, že si môžu vybrať len jednu stranu a na lístku tejto strany môžu, no nemusia, vyznačiť dva preferenčné hlasy – zakrúžkovaním, či krížikom?
  Ak by si mysleli, že si môžu vybrať trinásť kandidátov z hociktorých strán, bol by takýto hlas neplatný. Čiže jedna strana a maximálne 2 preferenčné hlasy.

 9. Tomáš Hupcej hovorí:

  “V prípade OĽaNO môže byť riziko pre liberálneho voliča ešte väčšie. Chce do Európskeho parlamentu poslať Jozefa Viskupiča, avšak svojim hlasom podporí ultrakonzervatívneho Branislava Škripeka.”

  Ako to? Nechápem.

  • Braňo by podľa prieskumu získal o trochu viac preferenčných hlasov, čo by v prípade zisku jedného mandátu znamenalo, že do EP pôjde on.

 10. Peter hovorí:

  Ako sú počítané tie percentá, keď súčty nedavajú 100% …?
  Nebude to tým, že sa zrátali všetci odpovedajúci, ale celkový počet bol braný len z tých, ktorí dotazníky vyplnili kompletne?

  • Sulíkov asistent hovorí:

   Nie, ide o to, že vo voľbách je možné dať krúžky až dvom osobám.

 11. Václav Vacula hovorí:

  Mám za to, že na vstup do Európskeho parlamentu je potrebná iba 3 %-tná hranica. Ak na Slovensku je táto hranica špeciálne zvýšená na 5 %, tak je to zo strany slovenských mocipánov iba zas ďalšie svinstvo a darebáctvo. A tých úžernícko-darobácko-výpalníckych zákonov je na Slovensku neúrekom. Napr.
  Čítajte viac: http://poradna.sme.sk/diskusie/2289606/1/21863922/Za-ucet-z-kuponky-nezaplatilo-220tisic-ludi-Depozitar-nevie-co-urobi.html#21863922#ixzz32O4165sN

  alebo ten celkom posledný darebácky zákon o údajnom zákazu predaja poľnohospodárskej pôdy cudzincom, ktorý de facto nezakazuje predaj pôdy cudzincom, ale v skutočnosti jeho cieľom je predaj pôdy cudzincom pripraviť. Cudzinec – latifundista určite nemá záujem kupovať pôdu po kúskoch, ale ucelený kus zeme v stovkách hektárov. A práve tento zákon privilegovane umožní miestnym drobným latifundistom dať dohromady veľké celky pôdy, ktorú potom de facto budú môcť cudziemu latifundistovi predať a popri tom na tomto biznise aj veľmi dobre zarobiť. Okrem zeme sa tu na Slovensku už všetko “veľmi úspešne pre privatizérov, zprivatizovalo”. A tak pre veľmi úspešných slovenských privatizérov zostáva už iba veľmi úspešne sprivatizovať poľnohospodársku pôdu a dobre sa na tom na niekoľko generácií nabaliť. A práve v tom spočíva základný fundament slovenskej politiky, slovenského politikárčenia a ich konateľov – zástupcov slovenských ovečiek.

  Veľmi pochybujem o tom, že slovenský poslanci ešte požívajú dôveru širokých vrstiev nášho ľudu.

  Politické subjekty si svojvoľne prisvojujú a prerozdelujú poslanecké kreslá, ktoré by inak pripadli nevoličom, neparlamentným politickým stranám a hlasom neplatným.

  Aj politicky aktívni nevoliči svojim postojom de facto vyjadrujú svoj názor a to tak, že volia prázdne poslanecké kreslá. Národná rada Slovenskej republiky, aj Európsky parlament by sa tak z vôle nevoličov, neplatných hlasov a hlasov odovzdaným mimo parlamentným politickým subjektom mohli zmrsknúť aj na polovicu a podstatne by sa týmto sťažil proces schvaľovania najmä mafiánsko-darebáckých protiľudových zákonov. A hojne by sa aj ušetrilo na tejto prebujnelej byrokracii.

  Je veľkou hanbou nazývať sa “sociálnym demokratom” a byť pritom agentom buržoázie, je veľkou hanbou otvorene sa nazývať “národniarom” a národ nechávať živoriť a zdochýnať, je veľkou hanbou otvorene sa nazývať “kresťanom” a neriadiť sa pritom slovami Ježiša Krista a slovom Božím alebo tieto slova vôbec nepoznať, je veľkou hanbou otvorene sa nazývať „Obyčajným ľudom“ a hlasmi celkom obyčajných sústavne odžubávaných a zbedačovaných ľudí sa vôbec neriadiť.

  NATO sa nedá zareagovať inak, než dňa 24.5.2014 celkom ignorovať voľby do Európskeho parlamentu a pekne im to tam – do Bruselu hneď aj napísať.

  Pre samoľúbosť, arogantnosť a absolútny nezáujem poslancov o celkom obyčajných ľudí, nezostáva iné východisko, než v týchto eurovoľbách zaujať stanovisko politicky aktívneho nevoliča.

  Oni – naši zás tupcovia za nás, pre nás a bez nás vymýšlajú a schvaľujú úžernícko – darebácko výpalnícke zákony a My ich máme za to chváliť, velebiť a VOLIŤ? NATO nech zabudnú!

  Ak by bolo možné voliť iba kandidátov a nie politické strany, ešte by sa dalo zopár kandidátov vybrať. Zatiaľ u žiadnej politickej strany som nenašiel podstatnú zhodu s týmito mojimi základnými programovými cieľmi a predstavami :

  1. Európska únia náš domov = EUROOBČIANSTVO.
  Každý občan každého štáte Európskej únie nech sa cíti v každom štáte Európskej únie ako doma. Preto všetci občania všetkých krajín Európskej únie budú mať jediné štátne občianstvo a to štátne občianstvo Európskej únie.

  2. Štátny jazyk v rámci Európskej únie = ANGLIČTINA.
  Druhým štátnym jazykom v každom štáte Európskej únie bude angličtina a všetky úradné listiny v každom štáte Európskej únie budú vyhotovované dvojjazyčne a to v štátnom jazyku príslušného štátu + v štátnom jazyku Európskej únie – angličtine.

  3. Veľvyslanectvá a zastupiteľské orgány Európskej únie.
  Zastupiteľské orgány členských štátov Európskej únie budú zrušené a nahradené zastupiteľskými orgánmi Európskej únie.

  4. Zjednotenie životnej úrovne občanov vo všetkých členských štátoch Európskej únie.
  V rámci všetkých štátov Európskej únie budú zavedené:
  a/ jednotná výška minimálnej mzdy,
  b/ jednotná výška minimálneho dôchodku,
  c/ jednotné sociálne a iné dávky a ich minimálne výšky.
  V tých štátoch Európskej únie, v ktorých hore uvedené minimálne výšky sú nižšie, budú počas prechodného obdobia občanom doplácané a to prednostne z eurofondov, určených tej ktorej krajine Európskej únie. (podľa I. Matoviča sa vraj aj tak 20 – 50 % eurofondov údajne vytuneluje, či rozkradne, a tak sa hádam potom bude menej menej tunelovať a kradnúť)

  5. Úsporné opatrenia Európskej únie.
  a/ Znížiť platy a benefity bez výnimky všetkým europoslancom a ďalším nadštandartne plateným mocipánom a úradníkom Európskej únie o 50 %; zakázať súbeh výkonu europoslanca s akoukoľvek inou volenou funkciou, ako aj s výkonom akéhokoľvek iného ďalšieho zamestnania.
  b/ Jediným sídlom Európskeho parlamentu a všetkých jeho rokovaní bude iba výlučne Brusel!

  6. Opakovane navrhovať zrušenie všetkých nezmyselných – absurdných buzerantských opatrení.

  7. Aj hlasy nevoličov, nech sa férovo počítajú. A to tak, aby aj im – nevoličom boli pridelené nikým neobsadené poslanecké kreslá. Je absurdné, nečestné a nefér, že si tieto hlasy nevoličov prisvojujú a rozdeľujú pomedzi seba politické strany. Aj nevoliči svojim postojom de facto vyjadrujú svoj názor a volia prázdne poslanecké kreslá. Európsky parlament by sa tak z vôle voličov mohol zmrsknúť aj na polovicu a hlavne hojne by sa ušetrilo na tejto prebujnelej byrokracii.

  8. Dôrazný STOP ďalšiemu rozširovaniu Európskej únie SMERom na východ!

  9. Jeden poslanecký mandát a DOSŤ!
  Vysoko honorovaná práca europoslanca mala by byť nezlučiteľná s výkonom akejkoľvek inej práce, zamestnania, podnikania. Vysoko honorovaná práca europoslanca musí byť považovaná za prácu na plný úväzok (na 24 hodín denne).

  10. Jeden poslanecký mandát najviac na dve po sebe následujúce volebné obdobia!

  A teraz všetci mudrlanti spojte sa a poraďte koho voliť, ktoré politické strany a kandidáti túto predstavu základných programových cieľov tiež majú vo svojom programe a budú o nich chcieť na pôde Európskeho parlamentu otvorene hovoriť, ako aj chcieť ich presadiť a naplniť?

  Zatiaľ mi nezostáva iné východisko, než v týchto eurovoľbách zaujať stanovisko politicky aktívneho nevoliča a aktívne tak prispieť k zviditeľneniu Slovenska v tom SMERe, že sa o Slovensku zas pravdepodobne bude celosvetovo hovoriť ako o členskom štáte s najnižšou volebnou účasťou.

 12. Martinezzz hovorí:

  Aby vás všetkých ten Daňo ešte nezaskočil! Jediným cieľom tohto článku je odstrašiť jeho voličov, ale to sa Vám nepodarí. Viac ako Daňa by som sa radšej bál SMK, aby neuchmatla zase značný podiel slovenských miest v EP

 13. pacho hovorí:

  Mali ste si ho teda zobrat na kandidatku vy . Co teraz reptate ?

 14. Ivan Beňo hovorí:

  Priznam sa, ze naozaj neviem, ci sa tychto volieb zucastnim, alebo nie… Naozaj neviem, co ma vacsiu vypovednu hodnotu, ci hlas nejakej strane, o ktorej nie som celkom presvedceny, alebo extremne nizka volebna ucast, ktora moze mat urcitu vypovednu hodnotu, ale o tom som nechcel…:) Chcel by som nacrtnut hlavny problem slovenskeho volica a tym je absolutna absencia volby nejakej zmysluplnej strany a to sa obzvlast prejavuje pri tychto volbach do EU parlamentu… Volic ma na vyber tradicnu “lavicu” a “pravicu”, kde pri nejakych otazkach vramci EU nevidim ziadny rozdiel… Po rokoch posobenia v EU parlamente maju jedni aj druhi ten svoj rovnaky eurousmev a akesi uspokojenie… Ved preco nie, oni aj ich generacie su zabezpecene …. no a ten pokoj, ktori sa snazia preniest na volicov je maximalne podozrivy… Synovi som doporucil na besedu so sucasnymi poslancami v EU parlamente par otazok a jedna z nich bola: Ako by ste vysvetlili fakt, ze HDP SR je na urovni 80% priemeru EU, zivotne naklady na urovni 72% z priemeru EU a mzdy cca 30% ? Odpoved mladej smerackej nadeje bola udajne rozsiahla, ale bezobsazna… /Katarina Nevedalova:)/…klasika…ako by som videl Marosa Sefcovica, Barossa, ci Schulza… odpoved Eduarda Kukana aspon urpimna: “Vidim, ze ste sa pripravili a uprimne Vam neviem na tuto otazku odpovedat…” Toto absolutne charakterizuje nasu politicku scenu, bezmocnost tzv. standarnych politikov pochopit sucasne politicke dianie a ekonomicku situaciu a zaroven bezmocnost volicov najst nieco aspon trochu volitelne… Teda ako sa hovori… ” v sebaobrane” sa da volit mozno OLaNO a mozno SaS… Netvrdim, ze som euroskeptik, ale skor eurorealista a musim povedat, ze v inej krajine by som volil v tychto volbach urcite tzv. euroskepticku stranu… Na Slovensku bohuzial ziadna zmysluplna nie je /mozno by sa naslo par jedincov roztrusenych v inych stranach…/… Musim povedat, ze z velkeho nadsenca EU sa dnes zo mna stava clovek, ktory si uvedomuje, ze samotne zaklady tohto spolocneho domu su postavene absolutne zle… treba sa vratit naspat, rozobrat ich a postavit nanovo… To plati v ekonomickej oblasti a rovnako v politickej a spolocenskej oblasti… O ekonomike sa bavit nemusime… tam je to jasne… u vysostne politickych otazok ma zaraza dnesny postoj mainstreamu k Rusku, situacii na Ukrajine, akesi politicke vazalstvo voci USA a zasadne pouzivanie dvojakeho metra na posudzovanie rovnakych udalosti… ci absencia principialnosti… Co sa tyka spolocenskej oblasti… musim povedat, ze ma desi ortodoxny konzervativizmus a rovnako bezbrehy liberalizmus… Nemam nic proti LGBTI, ale ked to mam pocuvat kazdy den, kazdu hodinu a furt dokola… tak si pripadam ako na navsteve z inej planety… a vacsina normalneho obyvatelstva sa uz zaciname citit ako mensina… Registrovane partnerstva …ok, ale nie na baze muz-muz, zena-zena, ale pre vsetkych… vsak vela muzov a zien nezije tiez vylucne vo zvazku manzelsko… Ak vsak pocujem o prave na adopcie deti, alebo najnovsie ako belgicki LGBTI by chceli chodit na matersku… tak to uz mi dupkom stavaju vlasy na hlave… To, prosim, nikoho nedokaze napadnut, ako sa asi bude citit adoptovane dieta v takejto rodine a ci nahodou nemoze mat nejaky psychicky problem z takejto situacie ? Iste, ak sa narodi dvom mamam prirodzenou cestou dieta… asi nebude mat na vyber, ale rodinu si nikto nevybera… Tieto riadky pisem s vedomim, ze mat dve mamy moze byt niekedy daleko lepsie, ako otca a mamu alkoholikov a asocialov… Vrcholom poslednych dni bolo vitazstvo fuzatej spevacky v Eurovizii… to uz si fakt kladiem otazku, kde to zijem ?! Tiez je pozoruhodne, ako mainstream dokaze za okamih niekoho odsudit za rasizmus bez ohladu na posudzovanie pricin a nasledkov, ci nebezpecnosti nejakeho konania… myslim samozrejme na v sucasnosti najsledovanejsiu sportovu redaktorku… Takze ak to strucne zhrniem… ja ako konzervativny liberal mam na vyber prilis liberalneho “poliacika”, ci prilis konzervativneho “skripeka” /este ze nie Kuffu:)/… alebo moznost nevolit… cim sice nizkou ucastou naznacim politikom, co si o nich myslim, ale to ich uz davno aj tak netrapi a okrem toho to budu mat este jednoduchsie ako obycajne…

 15. Juraj Krajmer hovorí:

  Dobry den. Neda mi nereagovat na konstatovanie, že ked volici budu volit Martina Dana tak davaju vlastne hlasy Smeru. Komu ste dali hlas vy, ked ste hlasovali proti eurovalu? Nie nahodou Smeru? Z vašej strany hodnot sa stava strana demagogov.

 16. marek prochazka hovorí:

  to co tu trepete???,pokakany ste z neho az za usami,,nikto z vas kto tam bol alebo je neurobil tolko pre slovensko ako Martin Dano za posledne 3 roky,,len otvara oci,tim co maju vygumovane hlavy z podplatenych TV Markiza,Joj a TA3 a ti co doteraz nevedeli ze spravy sa daju pozriet aj na internete,,konci sa vam era kravin ktore tu trepete a tie divadla co tu hrate,,SUdnictvo tu prakticky na Slovensku nieje,,Politici si myslia ze niesu obcania ale nejaky nadludia a mozu si tu robit co chcu,,kazde 4 roky dosadzuju na miesta ktore byx mali byt nezavisle svojich ludi a bezny clovek sa tu v tomto state spravodlivosti nedovola,,,Majsky,Lexa,Slota,Meciar,Malcharek,Pociatek o ktorom mimochod mlcite akoby ste nevedeli co sa okolo neho deje,,ako moze minister povedat ze neveri slovenskym drog.laboratoriam,,Kalinak si zase robi z policie svoju amradu nejaku,,videa sa tu stracaju :D:D:D a toto je vsetko v poriadku ano??tiez ,,nestranny,, Harabin HAHAHA,,mozte kecat kraviny ake chcete,,ta kamera co Martin zo sebou nosi neklame a tie keci co tam ti ludia davaju a co si o sebe myslia tiez kamera neoklame,,ak chces nieco urobit Richar Sulik tak Martina podpor,,ale pravedepodobne mas tiez za usami az az,,,pozdravujem aj Daniela Cecha,,zasran co si kupi barak a nevie zdokladovat prijem by v normalnej demokracii davno hnil v base…VOLTE CISLO 20!!!!! http://www.youtube.com/MartinDano

 17. DANOdoBRUSeLU hovorí:

  podla mna aj vsetky hlasy napriklad aj pre SAS prepadnu smeru darmo ale tak preto by strana SAS mala verejne podporit Martina Dana a vzdat sa kandidatury a odporucit svojim volicom nak volia jeho lebo on je ten co bojuje proti SMERu!!

 18. SaS ma odmietla dať na kandidátku, takže si myslím, že je to úplne scesté čo tu teraz niekto píše v článku.

 19. AVANTIME hovorí:

  Už neviete čo vymyslieť tak múdra hlava hodila toto do publika – no majstrovské dielo skoro, ako upliesť z hovna bič.

 20. Už aj Sulík sa ma bojí a odrádza mojich voličov? Čo je toto za propagandistický článok? V EU voľbách hlasy nemôžu predsa žiadnym spôsobom prepadnúť! Znova vidno, že niekto neustále spochybňuje moju osobu aj stranu, ktorá ma nominovala do volieb do EP. Voľte stranu č. 20 a ukážeme im všetkým, že tie ich primitívne snahy sú nič oproti spojeniu sily verejnosti.

  • Jakub R. hovorí:

   –>Volím Martina Daňa <– v tejto voľbe mám jasno, a žiadne zavádzajúce články nezmenia môj názor. Zo strany sas je toto jedna veľká špinavosť, ktorá len upevňuje mienku vzdelaných občanov o tomto združení.

   • Marian M. hovorí:

    Ďakujem Vám, pán Sulík, že ste mi pripomenuli pána Daňa. Pôvodne som chcel dať hlas Vám, ale pán Daňo je lepšia voľba.

  • Ivan Beno hovorí:

   …nic proti Vasej osobe… Ale Vy fakt viete za koho kandidujete, co je to za stranu, akych ma ostatnych kandidatov a co vsetko ma napisane v programe ? Treba si uvedomit, ze sa primarne voli strana a nie jednotlivy kandidat nejakej strany… Vlozili ste svoj osobny kredit do hry, v ktorej s nim znacne hazardujete… a pisem to preto, ze si naozaj myslim, ze vo Vasom pripade mate co stratit…:)

   • Samuel Veis hovorí:

    V europarlamente je uz uplne jedno, ci je tam za nejaku stranu alebo nie, nemusi sa nikomu podriadovat a moze sa prezentovat ako nestranny kandidat, co vlastne aj robi.
    Skoda je len to, ze si musime volit strany a nie konkretne osoby, v tom pripade by clovek mohol volit ludi z dvoch roznych stran a hlavne, ludia by volili trosku viac z presvedcenia ako len podla sympatii stran.

    • Ivan Beňo hovorí:

     Myslim si, ze to by bol obrovsky krok smerom k naozajstnej demokracii a ucte k volicovi, keby bolo mozne volit kandidatov napriec politickymi stranami… zaroven je to vsak aj to, coho sa standardna partokracia najviac boji…:)