Tri eurovolebné paradoxy – Žitňanská dá Kollára, Škripek Viskupiča, Daňo nedá nikoho

Minulý týždeň sme ukončili internetový prieskum pre eurovoľby 2014, na ktorom sa zúčastnilo vyše 8000 respondentov a z nich 6.299 vyplnilo dotazník kompletne. Prieskum pre eurovoľby 2014 bol zverejnený aj na portáloch …

Eurovoľby 2014 - prieskum

… Aktuality.sk a na HNonline.sk.

Samozrejme, že preferencie jednotlivých strán v rámci nadchádzajúcich eurovolieb reprezentatívne nie sú, ale vzorka 8.000 je dostatočne veľká, aby poukázala na zaujímavé zistenia. Ak sa pozrieme na skupiny voličov jednotlivých strán, tak sa reprezentatívnosť výrazne zvýši. Až tak, že sa ponúkajú celkom zaujímavé závery:

Preferenčné hlasy pre stranu NOVA v eurovoľbách 2014 sa delia nasledovne:

Eurovoľby 2014 - NOVA

Z toho teda môže vyplynúť, že liberálny volič, ktorý chce v Európskom parlamente vidieť Jozefa Kollára, pomôže paradoxne do Európskeho parlamentu konzervatívnej političke Jane Žitňanskej.

Preferenčné hlasy pre stranu OĽaNO sa delia nasledovne:

Eurovoľby 2014 - OĽaNO

V prípade OĽaNO môže byť riziko pre liberálneho voliča ešte väčšie. Chce do Európskeho parlamentu poslať Jozefa Viskupiča, avšak svojim hlasom podporí ultrakonzervatívneho Branislava Škripeka.

Preferenčné hlasy pre stranu Právo a Spravodlivosť

V prípade strany Právo a Spravodlivosť získal jej líder Martin Daňo, zakladateľ GINN, takmer všetky preferenčné hlasy – 98,25 percenta.

V prípade Martina Daňa nehrozí, že by ho niekto teda v eurovoľbách 2014 prekrúžkoval, lebo Martin Daňo dokázal na seba naviazať prakticky všetky krúžky. To však znamená, že celú stranu ťahá len on, čo zďaleka nepostačuje na prekročenie 5-percentnej hranice potrebnej na vstup do Európskeho parlamentu.

A práve preto všetky hlasy pre Martina Daňa v eurovoľbách 2014 prepadnú a jeho voliči tak podporia (najmä) SMER. Ten SMER, proti ktorému Daňo tak vehementne bojuje.

Preferenčné hlasy pre stranu TIP

Strana TIP v internetovom prieskume pre eurovoľby 2014 nezískala ani hlasy, ani krúžky, a tak napriek mimoriadne masívnej kampani, pripomínajúcej kampaň strany 99%, skončia hlasy pre túto stranu (najmä) v SMERe.

Ale veď možno práve o to ide.

Predpokladám, že vás zaujímajú aj výsledky čisto liberálnej strany – SaS

Tu sú:

Eurovoľby 2014 - SaS

Ako vidíte, neriskujete, že vašim hlasom v eurovoľbách pomôžete do Európskeho parlamentu konzervatívnemu politikovi, ani to, že vás hlas v eurovoľbách 2014 prepadne. V sobotu prajem šťastnú ruku pri výbere.

Eurovoľby 2014 - Strana SaS

Všetci za Brusel, my za vás - je ústredné heslo strany SaS pre eurovoľby 2014, pretože viac ako 70% našich zákonov je ovplyvnených reguláciami z EÚ, ktoré v mnohých prípadoch negatívne ovplyvňujú každodenný život Slovákov.