Ako sa rozkrádajú eurofondy – štyri konkrétne príklady

Je všeobecne známe, že najviac sa korupcii darí pri eurofondoch. Korupcia pri eurfondoch nabrala také rozmery, že ani Brusel už nemôže zatvárať oči (i keď doteraz ich usilovne zatváral). V druhej polovici novembra prišla z Európskej únie misia …

Eurofondy - korupcia

… na kontrolu eurofondov a 1. apríla dostal minister financií na stôl správu (netuším, prečo napísanie správy trvalo štyri mesiace), ktorá to má v sebe.

Pre istotu je správa dôverná, ale jej obsah už teraz neveští nič dobrého. Hrozí, že Slovensku budú zastavené všetky eurofondy, lebo korupcia v nich nabrala obludné rozmery. Preto sme sa rozhodli podať podnet na OLAF (európsky protikorupčný úrad). Chcem veriť, že dámy a páni z OLAFu budú mať skutočný záujem na vyšetrení oznámených prípadov.

Ako sa na Slovensku rozkrádajú eurofondy

Pre tých, ktorí si nevedia predstaviť, ako sa rozkrádajú na Slovensku eurofondy, uvádzam štyri konkrétne príklady, ktoré sú všetky podľa rovnakej schémy:

  • Krok A – vyvolená firma získa eurofondy na obstaranie strojov.
  • Krok B – vyvolená firma poverí špecializovanú agentúru výberovým konaním
  • Krok C – špecializovaná agentúra vyhlási výberové konanie s absurdnými podmienkami súťaže, ktoré odradia všetkých normálnych dodávateľov
  • Krok D – vyhrá vyvolený dodávateľ s násobne vyššími cenami

Príklad rozkrádania eurofondov č. 1

Jeden takýto prípad rozkrádania eurofondov bol medializovaný pred tromi mesiacmi. Vyvolená firma Kubík zo Sučian získala eurofondy na drevospracujúce stroje. Ňou poverená špecializovaná agentúra LEDAS v zastúpení Dagmar Šokovou vyhlásila výberové konanie, ktoré vyhral vyvolený dodávateľ FPP Partners.

Vysúťažená cena bola 4.992.744 €, reálna cena pre nie vyvolené firmy, ktoré by to platili z vlastných peňazí by bola 1.290.364 €. „Vysúťažená“ cena bola teda o 387 percent vyššia a môžeme hádať v koho vreckách by skončil rozdiel. „By“ píšem preto, lebo dodávka podľa dostupných informácii nie je ukončená.

Avšak niekoľko ďalších príkladov potvrdzuje, že sa jedná o systém, kedy sa podľa toho istého kopyta rozprávkovo zarába na eurofondoch:

Príklad 2

Spoločnosť Tribyt s.r.o. zo Žiliny získa na základe zmluvy KaHR – 111SP – 1101/0534/65 eurofondy vo výške 220.000 € s tým, že celkovo preinvestuje 440.000 €. Zákazku vyhrala vo februári 2014 spoločnosť Excellent CD zo Zvolena. V prílohe číslo 5 predmetnej zmluvy nájdeme položku „Širokopásová brúska Optimat O SWT 325 QX“ v hodnote 286.000 €. Podľa ľudí z branže je reálna hodnota takéhoto zariadenia menej než 100.000 €.

Príklad 3

Spoločnosť Vadin s.r.o. je fíkanejší prípad, lebo v zmluve o poskytnutí eurofondov nie je uvedený konkrétny typ zariadenia, ale len „CNC obrábacie centrum“ alebo „CNC olepovačka hrán“. To je asi ako napísať „auto“ alebo „príves“. Špecializovaná agentúra poverená výberovým konaním je spoločnosť Lasachi s.r.o.

Čo však je zaujímavé, víťaz je opäť spoločnosť Excellent CD zo Zvolena s premrštenými cenami. Hodnota celej zákazky je 892.440 €, jej reálna hodnota je približne tretinová. To sa však dá presne zistiť až potom, keby UVO poskytol konkrétne informácie. Zaujímavý je aj druhý uchádzač v poradí, spoločnosť FPP Partners, ktorá dala ešte premrštenejšiu cenu a to 1.051.608 €. Zrejme, aby tá prvá premrštená cena nebila príliš do očí.

Príklad 4

Spoločnosť Koradoor s.r.o., opäť zo Sučian, vyhlásila verejné obstarávanie na „Výrobnotechnické zariadenie pre výrobu interiérových stavebno-stolárskych konštrukcií“. Víťazom so sumou 2.083.670 € je spoločnosť KOLOS Real & M, s. r. o. s minimálnym základným imaním (6.639 €). Majiteľkou a konateľkou tejto firmy je pani Miroslava Upohlavová, ktorá v minulosti bola aj spoločníčkou a konateľkou už dobre známej firmy FPP Partners s.r.o. Spoločnosť FPP Partners robila „křoví“ a dala ešte vyššiu ponuku. Reálna hodnota tejto dvojmiliónovej zákazky je maximálne tretinová.

No a keď sa už zišli starí známi, nesmie chýbať firma LEDAS s.r.o. v roli špecializovanej agentúry poverenej výberovým konaním.

Na záver:

Milí občania, s uvedeným nateraz nespravíte vôbec nič. Ale spomeňte si na to pri najbližších voľbách a voľte také strany, ktoré nemajú žiadne korupčné kauzy a nie také strany, ktoré vám sľúbia istoty. Lebo vidíme, o aké istoty sa jedná.

P.S. Ak viete o korupčných prípadoch a máte aj nejaké konkrétnosti, dajte mi prosím vedieť na richard@sulik.sk. Prípadom sa budeme venovať a aj konať. Či už podnet na OLAF, ako teraz alebo trestné oznámenie a pod.

Eurovoľby 2014 - Strana SaS

Všetci za Brusel, my za vás - je ústredné heslo strany SaS pre eurovoľby 2014, pretože viac ako 70% našich zákonov je ovplyvnených reguláciami z EÚ, ktoré v mnohých prípadoch negatívne ovplyvňujú každodenný život Slovákov.